| Andreea930 a întrebat:

De cateva zile ma doare rau rinichiul drept. Am zis ca poate-mi trece, dar nu mi-a trecut, am făcut și mișcări bruște

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De unde știi ca-i rinichiul?
Ar putea fii o inflamație a nervului sciatic, care da dureri din dreptul rinichiului, coborând pe picior (câteodată).

| sierra1 a răspuns:

Nu e o intrebare dar imi pare rău pentru tine

| JicaContra a răspuns:

Mergi la urgente, cel mai probabil ca ai piatra la rinichi, insa poate duce la ceva GRAV

iar data viitoare, anti-piatra la rinichi sunt urmatoarele masuri:
1. NICIODATA sa nu te tii sa urinezi, mergi in secunda in care iti vine, asta e principalul motiv, cand urina nu mai are loc in vezica, sta in rinichi si acolo depune piatra, mai ales daca nu bei destula apa
2. bea cel putin 2l de apa pe zi, asta va face urina sa fie diluata, si deci cu mai putina capabilitate de, depunere
3. de cate ori poti fa o cura de pepene (mananca in draci 2-7 zile la rand), ala spala rinichii grupa mare pentru ca in acelasi timp are foarte multa apa, usor de mancat si digerat si diuretic

stiu pentru ca am avut si eu piatra la rinichi si dupa ce am luat masurile astea nu am mai vazut asa ceva... DELOC!