| HighDM a întrebat:

De ce ma doare capul in fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Consumi vin din comert?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai lasat cumva de cafea? M-am lasat si eu si am migrene.
Daca nu, poate nu bei apa destula.

| TFKatarina a răspuns:

Hei.Sfatul meu e sa te duci la medic.Am avut si eu problema asta si mi s-a recomandat magne b6 forte.Le-am luat in fiecare zi pana cand am terminat cutiuta si mi-a trecut.Insa daca se intampla intr-o zi sa uit de ele, imi aparea durerea respectiva, desi era ceva mai ameliorata datorita pestilelor.Dar totusi cel mai bine e sa vizitezi un medic.

| ShakeStar2000 a răspuns:

Serios?

| bavl a răspuns:

Pentru ca stai prea mult la calculator si folosesti drogul marijuana

| HighDM explică (pentru bavl):

Wow! Geniule.

| Denissu_Denis_2001 a răspuns:

Odinhestete mai mult, reduce timpul de stat pe calculator/televizor/telefon... Si da... Du-te si la un medic. Si mie mi s-a intamplat happy Funda me?

| Geaniiina a răspuns:

Asta deja poate fi din mai multe cauze, du-te la medic... n-avem noi de unde ştii concret de ce.

| Mariutza12 a răspuns:

Hey.Durerile de cap repetate si chiar in fiecare zi nu sunt bune deloc.
Pot fi din mai multe motive:Stai prea mult pe telefon, calculator, laptop.PS3 sau 4, sau ce electronice ai tu,te stresezi prea mult la scoala, faci prea multe teme seara inainte de culcare cand esti obosita, mananci prea mult si poate prea nesanato, te odihnesti prea putin, nu te hidratezi suficient.

Ca sa nu te mai doara capul trebuie sa faci urmatoarele chiestii:
1.Stai mai putin pe electronice:maxim 2h; 1h ziua 1h mai pe seara.
2.Sa ai 3 mese pe zi si gustari deloc satioase.Sa nu mananci mult seara, un sandvis.
3.Sa bei mai multa apa pe zi.Asta depinde de cat de multa sare consumi pe zi. Daca esti o persoana careia i se face sete la 1h-2h,nu exita sa bei apa si du-te constant la wc, de cate ori ai nevoie.
4.Sa faci putine teme seara cand vii de la scoala. Poate chiar deloc in cazul in care esti foarte obosita(acum exista probabilitatea ca tu sa nu inveti dupa-amiaza cum ma astept eu, si tu sa inveti dimineata si sa nu ai timp de teme...dar daca este asa am o solutie si pentru asta)big grinaca esti la liceu si scapi pe la 2-3-4 p.m. stai 1h-2h sa te odihnesti si apoi inti faci temele si nu astepti pana seara la 8-9 p.m. sa le faci ca esti prea obosita.
5.Te stresezi prea mult la scoala.Chiar si in cazul in care vei sustine teste sau ascultari, nu conteaza dificultatea(usoare, medii sau grele), nu trebuie sa te impacientezi si sa te stresezi.Trebuie doar sa inveti bine si sa te gandesti ca totul va fi in regula.

Toate chiestiile pe care ti le-am enumerat sunt adevarate si mi se intampla si mie si chiar nu te mint.

Asa ca sper sa te ajute sfaturile mele, chiar daca nu sunt doctor nici expert si nici nu am membrii ai familiei doctori sau asistente.

Eu am spus chiestiile astea din propria experienta, din chiestii pe care le-am patit pe pielea mea.

Deci... fara deci..cu sau fara deci... sper ca te-am ajutat, si iar m-am repetat, ca la mine romana e grele, glumesc, asta zice un coleg de-al meu de clasa.

Si in incheieretonguerimesc fundita?