| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, este normal ca după detartraj (acum 30 de zile) să mai am câteodată senzații mici de arsuri la gingiile din față?

Gen, ba vine, ba pleacă. Totuși, mai am foarte puțin tartru pe dinții de față, în rest totul este curat.

De 2 zile, am început să folosesc și apa de gură.

Oare, aceste probleme mai apar din cauză că dinții respiră după mult timp și din cauză că am avut mult tartru înainte sau că m-a tras curentul?

Aștept răspunsul vostru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai dintii sensibili si mai dureaza pana se reface din nou strat de tartru acum odata cu indepartarea tartrului smaltul dintelui este dezgolit si ataca nervul, de aceea simti arsuri sau junghi.

| Brizbriz a răspuns:

Nu prea e normal, dar, ai putea da telefon la dentist

| Sophieka a răspuns:

Nu mi se pare normal. Si eu mi-am facut vreo 2 detartrage dar nu am patit senzatia asta. Am fost bine dupa detartraje desii nu imi plac deloc si imi e groaza de ele.