| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, este normal ca la o lună de la detartraj, încă să mai am sensibilitatea aceea puternică la dinți?

Din ce am înțeles de la stomatolog, am avut foarte mult tartru, chiar exagerat.

Oare, din cauza acelui tartru, să mi se fi mișcat dinții (tartrul să-i fi dat la o parte) și din cauza aceasta să am aceste dureri? Adică, și dacă vorbesc, parcă mă înțeapă ceva, ca un vânt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Tartru,mănâncă smalțul dintelui, iar după detartraj e normal sa ai sensibilitate o vreme.
Încearcă de început o pasta de dinți pentru dinți sensibili, și un spălat regula. Evita mancarea si bautura prea dulce, fierbinte sau rece.
În caz contrar prezinta-te la medic.Din câte știu exista tratament cu fluor pentru asta.

| Frank51 a răspuns:

Normal este 2-3 zile. De la 4 în sus este anormal.

| raMLesS a răspuns:

Pai daca mananci cum nu trebuie, e posibil.
Evita alimentele foarte reci/fierbinti, evita alimentele acide sau carbogazoase, iar cand te speli pe dinti, fa-o corect.

| Nirvanaaa a răspuns:

Crezi ca dinții se mișcă așa ușor? Și de la un tartru? laughing

Consuma bauturi si alimente la temperatura camerei, spală dintii de doua ori pe zi cu mișcări blânde, ia o pasta pentru dinți sensibili.