| Laurentiu2526 a întrebat:

Hei TPU, eu de câteva luni am niște probleme în zona inghinală. Am fost la medic, mi-a făcut o ecografie și nu am nici hernie inghinală nici varicocel.

Mi-a dat să i-au Vimovo.

Eu nu înțeleg ce ar putea fi. De ce m-ar durea? De ce mă înțeapă și mă arde?

A mai trecut cineva prin asta?

Ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost la medic, ti-a facut analize si investigatii medicale si tu tot pe noi vii sa ne interbi ce ai?
Aici nu avem medici pe forum si nici cadre medicale.

| dullcat a răspuns:

Ar fi trebuit sa iti explice medicul ce ar putea fi, nu doar sa te expedieze dupa ce ti-a dat tratament.

| Hyperion7 a răspuns:

Medicamentul pe care ti l-a prescris medicul nu e pentru probleme ce țin de tractul urinar sau de organele genitale, ci de intestine și organele conexe.
"Ce este VIMOVO

VIMOVO contine doua substante active diferite numite naproxen si esomeprazol. Fiecare dintre aceste substante active are actiune diferita.

Naproxen apartine unui grup de medicamente denumite "medicamente antiinflamatoare nesteroidiene" (AINS). Acesta reduce durerea si inflamatia

Esomeprazol apartine unui grup de medicamente denumite "inhibitori ai pompei de protoni".

Acesta reduce cantitatea de acid din stomac.

Esomeprazol ajuta la reducerea riscului de aparitie a ulcerului si a problemelor de la nivelul stomacului care apar la pacientii care trebuie sa urmeze tratament cu AINS."
Mai multe informații ai aici
https://www.catena.ro/prospecte/vimovo-500-mg-20-mg-x-60-compr-elib-modif

N-ar strica totuși să mai ceri o altă părere de la un alt medic.
Sănătate!

| Xox0 a răspuns:

Ai ridicat greutati de crezi ca ai avea hernie?