| adrianuser a întrebat:

Simt discomforturi in partea in zona inghinala dreapta, care urca uneori pana in zona abdominla dreapta de ceva timp (cateva luni), cam ce ar putea sa ma supere in aceasta zona? Oscilez intre inflamatia apendicelui vermiform sau hernie. (am 18 ani dc conteaza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Apendicita nu se manifesta asa. Mai degraba hernia inghinala. Daca atunci cand tusesti simti ca iese ceva din tine si ajunge in scrot, apoi intra inapoi sigur e hernie. Nu exista alta rezolvare decat chirurgicala si asta cat mai devreme pentru ca se poate complica

| brandiburu a răspuns:

Eu oscilez intre ipohondrie sau foarte mare ipohondrie. Ce zici, te duci la medic?

| killeros a răspuns:

Ar trebui sa te duci sa faci un control. deoarece daca este apendicul poti da in altele /sau daca ai facut efort sau daca faci un sport ceva care te solicita poate fii de la oboseala stres, dar nici aici nu este exclusa varianta cu hernia.incearca sa ajungi la un doctor! Sanatate!