| andreea567890123 a întrebat:

Hei TPU.
Ieri aveam 59.3 kg, iar azi am 60.1, Nu inteleg cum intr-o zi sa se întâmple așa daca eu am mâncat la fel de normal.
Imi da si mie cineva o explicație?
Stiu ca, cu 2 saptamani inainte de menstruatie, ti se reține apa in corp si mie peste vreo 10 zile trebuie să imi vina.
Sunt fata si e nasol sa se întâmple așahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai sindromul premenstrual se poate manifesta si cu 10 zile inainte[ mare ''noroc'' pe noi fetele laughing ] : balonare, stare generala proasta, irascibilitate, pofta mare mare de dulce, etc.
Incearca sa nu mananci sarat cateva zile si o sa vezi diferente.
Nu e asa mare diferenta, oscilam cu +/- 2kg in functie de anotimp, cat de sarat mancam, etc, nu vorbim de grasime 100% in astea 2 kg cu atat mai putin la tine fiind vorba de 800g.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E retentie de apa, care poate insemna si 2 litri de apa plus glucogenul din masa musculara 500 de grame, 2, 5 kg poti sa fii pe plus

| andreea567890123 explică (pentru RAY):

Si ce sa fac ca sa dispară?laughing

| RAY a răspuns (pentru andreea567890123):

Sa bei ceai de urzica sau verde e diuretic

| andreea567890123 explică (pentru RAY):

Crezi ca e cumva din cauza ca urmeaza ciclul sa imi vina?

| RAY a răspuns (pentru andreea567890123):

Din moment ce vei pierde lichide el deja retine

| Ineys a răspuns:

Stai draga linistita, ca daca esti mai grasa cu 700 de grame nu arati mai grasa. Grasimea nu se depune peste noapte.