| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme am fost interesata de anumite boli si am inceput sa imi iau tensiune arteriala. Intr-o noapte, dupa ce alergasem ca o nebuna mica ce sunt laughing am avut-o 8/6, urmatoparea seara am jucam tenis si am avut-o 7/4, iar acum se mentine la 10-11 si ceva. Sunt minor (13 ani big grin), iar eu m-am documentat pe net (Ideea este ca tata are aceasta tensiune arteriala si mi-e frica sa nu mi se intample si mie sad ) si am citit ca
"In mod normal sportivii, persoanele care fac efort fizic regulat, au greutatea corporala normala si sunt nefumatori, au tendinta de a avea tensiunea arteriala mai mica. Persoanele cu tensiune arteriala mica in mod obisnuit, au risc mult mai mic de a face boli de inima sau rinichi, accidente vasculare cerebrale sau ateroscoleroza vaselor de sange.".
Si eu sunt ferita? Adica daca am tensiunea mica, este bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AmaliaAmi a răspuns:

Buna!happySi eu am 14 ani si eram si eu la fel ca tinebig grin.Dar la copii tensiunea oscileaza.pentru ca uneori alearga mult etc...Dar la noi inca nu se pune problema de tensiune ca este prea mare prea micalaughingDeci inca nu ne putem pune problema astawinking

| anonim_4396 explică (pentru AmaliaAmi):

Dar eu am frica asta nebuna sa nu ma imbolnavesc! Tin mult la mine si la sanatatea mea...

| AmaliaAmi a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg asta toata lumea tine la el dar noi suntem copii si tensiunea noastra oscileaza este normal dar pentru avea o tensiune buna de obicei am inteles ca trebuie sa bei multa apa.Dar noi daca facem efort avem mai mare apoi ne relaxam si este mai mica este Ok