| ioanamaria15t a întrebat:

Luna trecuta nu mi-a venit deloc menstruatia, am avut doar mici pete de sange, dar nu era menstruatie, cu prietenul meu am facut sex neprotejat, cum intarzierea a fost de 10 zile m-am gandit a fi o sarcina, dupa asta mi-a aparut o mica infectie in zona intima si ma gandeam poate de asta nu mi-a venit. Poate fi din cauza infectiei? Deoarece azi dimineata mi-a venit normal menstruatia mai poate fi vorba de sarcina? Am auzit unele cazuri cu menstruatie timp de 2-3 luni dar sarcina sa fie... rog seriozitate si sa-mi raspunda cineva care chiar stie situatia...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E infectia. Daca e cazul sa ai menstruatie peste sarcina iti vin cateva picaturi inchise la culoare, maronii

| SkyPilot a răspuns:

Da, poate fi din cauza infectiei.
Daca totul arata normal ca si volum, culoare si durata este extrem de putin probabil sa fie o sarcina. Dar s-au mai vazut cazuri. Pentru linistea ta ar fi bine sa faci un test de sarcina la mai mult de 21 de zile de la acel contact neprotejat.

| DauViata a răspuns:

Daca sunteti însărcinată, va rog, nu luati in calcul avortul, nici sa nu va ganditi macar la el.

A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

Cautati amandoi informatii despre asta, cautati solutii, cereti ajutor, dar nu faceti greseala de a face avort.

Daca nu aveți în plan să aveti un copil, folosiți va rog un prezervativ, că sa nu trebuiască să moară un copilaș din cauza unei neatenții - scuze că sună cam dură afirmația dar să știți că sunt cupluri care fac avort fara nici o remușcare, așa că este mai bine sa previi.

In cazul in care nu dispuneti de bani, sunteti intr-o situatie materiala nu tocmai ok, sa stiti ca poate pare coplesitor acum, in situatia din care priviti lucrurile dar sa stiti ca exista o solutie mereu. Eu sunt dispus sa va ajut sau sa va indrum catre cineva care va poate oferi lunar un ajutor in bani pentru a va putea fi mai usor. Va rog sa ma contactati, am m-ai ajutat tot asa o alta mamica si nici nu stiti cat de fericita este acum si cat de bine ii pare ca a pastrat copilasul ei.

Sa ne auzim cu bine!

| Andreeaabbb22 a răspuns:

După părerea mea e din cauza infectiei, am acceasi problema, mi-a intarziat menstruatia si o luna si am fost la ginecolog, cauza a fost infectia, data viitoare protejeaza te pentru ca infectia ai luat o mai mult ca sigur de la el, si sa te protejezi sa nu te trezesti cu un copil!