| fdsfsdfsdfsddfsdf a întrebat:

Hei TPU, parul mi s-a rarit destul de tare de acum 2 ani, cand am observat prima data ca incepe sa cada dar la baza lui am destul de multe fire de par noi care incep sa creasca. De ce? In momentul in care chelesti din cauze genetice, in mod normal, nu ar trebui sa iti creasca atat de multe fire noi de par, nu? ( vreau un raspuns aici de la oameni care stiu ce vorbesc, fara sa ma trimita nimeni la dermatolog, ca si eu stiu ca exista varianta asta )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Chelirea vine de la DHT dihidrotestosteron care sufoca radacinile firelor de par, nu mai circula sangele si mor.
Dar creste alt par in locurile unde a ramas! Daca te tunzi creste. Poate nu observi ca nu mai creste si acolo unde ai fi chelit.

Cea mai buna dovada va fi cand va creste mare daca acopera ce cazuse, sau ramane mai putin dar creste acolo unde nu ai chelit de fapt ca poate te-ai tuns.
Deci e f simplu de aflat.

Ar mai fi o varianta daca acopera tot ce a cazut si nu ramane rarefiat si dupa ce cresc firele noi, si anume cauza chelirii sa fie alta decat cea clasica la barbati.

Dar vedem dupa ce creste, deci ti-am zis si cum vezi concret ce se intampla.
Ar fi fost culmea sa te trimit la dermatolog, asta stiai si tu sa faci.

| fdsfsdfsdfsddfsdf explică (pentru Mosotti):

Nu am zone de chelie, sa rarit pe tot capul, doar ca la baza lui, observ multe fire de par cu o dimensiune de vreo 25% din cele mari

| Mosotti a răspuns (pentru fdsfsdfsdfsddfsdf):

Vom vedea cand cresc alea mici, daca tot rarit ramane capul! Pana atunci nu stim.