| alexiaolaru09 a întrebat:

Sunt deprimata. Moralul meu e la pamant. Nu scap de una ca vine alta. Inafara ca am nasul infundat de 3 saptamani acum au inceput sa mi decojeasca mainile. Nu mai pot de frica. De fiecare data cand ma uit la maini imi vone sa plang. Mi s au decojit mainile in interior, nu stiu cum sa explic. Cred ca am lipsa de calciu, dar nu sunt sigura. Ce sa fac? Mie frica sa I spun mamei, pentru ca am pus o la cheltuiala luna asta (durere in gat, nas infundat, si acum asta). Ea mi-a zis ca daca ma doare ceva sau am ceva sa ii spun, dar asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e vara, e vremea fructelor si legumelor!
Fa-ti o vacanta la tara, unde au livada cu de toate: mere, pere, prune, caise etc si mananca cat poti din ele, culese direct de pe copac! happy
Mai mananci si 1-2 morcovi scoase din pamant, o salata proaspata, o mancare sanatoasa ca la tara si... dupa o luna esti vitaminizata si vaccinata pana pe vara viitoare!

| AutumnDay a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta timp de cateva zile si exfoliaza-ti mainile cu cateva linguri de malai, peste care adaugi gel de dus sau apa simpla. Iti vor inlatura cojitele de pe maini, apoi aplici crema hidratanta. Daca nu iti trece in maxim o saptamana, poate cauza e alta. Pana atunci, ar putea fi pur si simplu o exfoliere normala a pielii de pe maini.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Durere in git/nas infundat se rezolva cu leacuri naturale foarte bine. In cazul de fata, totusi, cred ca ar fi cazul de niste analize amanuntite. Eu unul - ca parierist fara calificari in domeniu, doar prin prisma experientelor personale si a celor din jur - cred ca ai o carenta serioasa de minerale si vitamine, de unde o imunitate scazuta. Inclusiv alergiile/problemele cutanate ca in cazul tau apar/se manifesta de cele mai multe ori in conditii de imunitate slaba.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa stie mama ta. Si cel mai bine Dumnezeu, pentru ca El este Cel ce ne vindeca. Eu m-as supara sa stiu ca sufera copilul meu si sa nu stiu asta.
Pentru lipsa de calciu recomand semintele de susan. Dar sa fie rasnite. Le adaugi in cereale(care nu contin zahar) dimineata. Impreuna cu semintele de susan rasneste si seminte de in (stimuleaza endorfinele -adica te fac sa te simti bine). Te va face sa te simti bine si exercitiile fizice, plimbarea pe jos sau cu bicicleta, plimbarea in natura.

Renunta la cola si alte sucuri chiar naturale. Ai nevoie de fructe, legume si zarzavaturi in stare cruda. Mancare gatita de care o fi; dar nu chipsuri sau produse de patiserie.

| xerxes1 a răspuns:

Este posibil sa ai o alergie. Fugi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma, ii pasa mai mult daca te simti tu bine decat daca trebuie sa da niste bani ca sa iti rezolve problema (care nu cred ca ar costa chiar atat de mult, dar nu sunt doctor) happy. Nu ai de ce sa te superi.

| Ara997 a răspuns:

1. fara panica
2 ai venit in contact cu palmele cu substante chimice de curatat baia de exemplu sau altele?
3. daca nu, e posibil sa ai o carenta severa de vitamina a si e
4. mananca fructe si legume maxim in special caise, ardei, rosii
5 unge-te cu uleiuri naturale de simburi de strugure, de avocado, de masline, cu miere, unt, si ce mai ai la indemana prin casa. pune seara mainile date cu ulei in pungi si leaga-le la incheietura fara sa strangi tare sa nu opresti circulatia. dormi noapea asa. repeta d 2. 3 ori.
numai bine!

| DonGiani a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic.

| Lukasz a răspuns:

Ce?
Adica crezi ca mama ta ar alege banii in loc de sanatatea ta?
Eu de la 7 pana la 10 ani am avut enterocolita, de 2 ori pe saptamana mergeam la medic pentru injectii, numai acum 2-3 ani a cheltuit 6.000 de euro. Sanatatea e mereu pe primul loc!

| Peachy2Ari a răspuns:

Nu e ok.Gandeste-te la mama ta.Cum s-ar simti daca t s-ar intampla ceva? Nu o pui la cheltuiala.Ea e acolo sa te ajute.Recomand sa mergi la un dermatolog.Iar daca mralul tau e la pamant din cauza altor lucruri ar trebui sa mergi la un terapist/psiholog.Te-ar ajuta sa ai grija de sanatatea ta emotionala. Sper sa se rezolve lucrurile pentru tine