| Aleeeeeeee a întrebat:

Am o fobie, mi-e frică de dentist. Maine trebuie să-mi scoată un dinte, de lapte. Problema e că mi-e frică de durere, mai trebuie să-mi plombeze o măsea si un dinte. Cum să scap de fobia asta?

6 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Si mie imi este frica de dentist dar,din fericire, pentru mine acum nu mai am absolut nicio problema laughing. Incearca sa te gandesti ca daca nu mergi ACUM la dentist, nu vei mai fi nevoita sa il vezi dar vei ramane cu probleme toata viata si la urma urmei tot trebuie sa faci ceva in privinta asta.Nu este placut sa mananci mereu cu grija din cauza dintilor? Sau sa iti miroasa gura din cauza maselelor cand vrei sa te saruti cu baiatul visurilor tale sau cand vorbesti de aproape cu o prietena?
Da, sa mergi la dentist este neplacut dar gandeste-te ca vei "suferi" vreo 15 minute, doar un sfert de ora din viata ta(aproximativ!), si apoi scapi de probleme.
happy
Nu iti mai face griji happy!

| MyFirstLove a răspuns:

Waii si mie mi-a fost frica, ii chemam pe ai mei cu mine sa ma tina de mana. Pana cand dentista sa imbolnavit si a inlocuit'o fieso. nah cand l-am vazut sa ma intorc inapoi nu mo mai trebuit tinut de mana nici sa stea langa mine laughing., dupa aceea veneam singura oh go on. Acuma lasam gluma deoparte, Chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.

| LolNope a răspuns:

In primul rand,dintele de lapte nu simti cand il scoate.
Gandeste-te ca,daca nu te duci,caria va ajunge la nerv,si atunci nu vei mai putea de durere.
Dentistul nu este un dusman, este prietenul tau, vrea sa te ajute.
Nu te mai gandi la el ca la un om care"imi smulge dintii cu clestele".
Mult noroc!

| CrisutzuxD a răspuns:

Nu te mai uita la el ca la un dentist.ci la un nene cu haine urate care vrea sa se holbeze la dinti tai...Eu cand am fost prima oara la dentist. tremuram toata pe scaunul ala ziceai ca e scaun de masaj.laughing

| FataOreo a răspuns:

Si mie mi-e frica sa mi se taie unghiile de la picoarelaughing))Ciudat nu? Dar uite cum fac eu:in timp ce mi le taie, in cazul tau lucreaza la dinti, citesc ceva interesant, captivant, sau ascult muzica...Vei fi mai preocupata de cealalta activitate decat de durere sau frica... fundita?

| Elenaa21 a răspuns:

Decat sa iti iei inima in dinti si sa te duci. Mie nu imi era frica, ziceam ca nu mi se intampla nimic, dar cand am ajuns pe scaunul acela...nu vrei sa stii ce am patitlaughing si m-am dus 2 saptamani la rand, a trebuit sa imi plombeze 6 masele, am avut carii adanci...si mi le-a facut pe viutongue dar acum daca ar mai trebuii sa ma duc m-as duce fara probleme, chiar daca mi se face frica cand vad ustensilele acelealaughing dar se meritahappy