| adea100 a întrebat:

Hei. Tușesc de o luna si ceva Si ma doare rău pieptul am fost la doctorul de familie si a zis ca nu am nimic. Ce pot sa am? Am 11 ani, pot sa mor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Linişteşte-te!

Ai fost răcit/ă recent?
Sunt mai multe simptome la o boală de plămâni, cum ar fi transpiraţiile abundente noaptea, febra etc.

Medicul ţi-a prescris ceva? Antibiotice, pastile?

Ce fel de tuse ai? Productivă sau seacă?

Cumpără de la farmacie un sirop pentru tuse, sau încearcă sirop din muguri de pin sau brad.
Dacă tusea şi durerile persistă, mergi cu părinţii şi fă o rază la plămâni. S-ar putea ca tusea să nu fie de la plămâni, în orice caz, du-te la mai mulţi medici.

Baftă! An Nou Fericit!

| kitykity a răspuns:

Mai bine ar trebui sa mergi la un doctor specializat in durerile acestea, ar trebui sa te duca, nu este de gluma cu durerile de piept, dar se poate sa fie si o iluzie.

| facpipi a răspuns:

Vorbeste cu parinti si mergeti din nou la medicul de familie. Daca te trimite acasa spunand ca nu iti trece, spune.le sa mergeti la spital, sigur o sa te duca daca le spui ca te incurca sau o sa incerce cumva sa te ajute.