| DedeeAndreea a întrebat:

Hei.Va rog ajutati-ma.Am 13 ani si azi am fumat o tigara(nu pentru prima data), e a doua sau a 3-a tigara,dar am tras in plamani,inainte trageam in piept. Si dupa ce am fumat tigara mi s-a facut brusc rau,m-a luat cu ameteli,ma doare capul,simt ca ma sufoc, imi e rau.Am baut un pahar cu apa,si tot nu-mi trece.Ce sa fac? Sa sun la Salvare? Imi e rau, nu mai pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Uff,numai fumez de aproape 2 saptamani, dar iti pot spune clar.Cad am inceput sa fumez, imi era rau dupa fiecare tigare, efectiv imi venea sa vomit.Prima data am fumat pe la 14 15 ani, nu stiam ca trebuie sa fumezi la diferite intervale de timp, eu am fumat 3 tigari una dupa alta, Nu suna la salvare, nu vine pentru atata lucru.Incearca sa dormi, incearca sa te gandesti la altceva, si pe viitor lasa tigarile, sunt foarte scumpe, din o prostie ca asta iti arz bani mai incolo in loc sa te imbraci sau sa ies cu anturaju la un suculet big grin

| mihai69 a răspuns:

Respiră adânc. Dacă era doar tutun în țigară, trece. Încet, dar trece. Stai la aer (pe geam) și respiră adânc.
Poate asta te face să renunți la fumat, măcar o vreme.

| Radu284 a răspuns:

Nu a murit nimeni de la fumatulu unei tigari. Reactia de rau si ameteala este normala la inceput.

| doreal a răspuns:

Doamne mai fata, cum sa fumezi la vârsta asta, esti copil, eu as spune sa ii zici la mama ta, spune-i ca ai facut-o din curiozitate. Poti sa faci asm, un vecin de la mine putea sa moara.

| umbrax a răspuns:

Fiind doar la inceput cand fumezi e normal sa te apuce cu ameteli... nu trebuie sa te panichezi si nici nu trebuie sa chemi salvarea. organismul inca nu s-a obisnuit cu tigara si de aia la inceput te ia cu ameteli... oricum cel mai bine e sa lasi tigara ca nu iti face bine

| JubiTheRipper a răspuns:

Ce diferenta e dintre a trage in piept si a trage in plamani?
Nu sunt eu mare fumatoare, dar e normal sa ti se faca rau daca e doar a treia tigara. Mai ales ca pot sa bag mana in foc ca ai tras mult din ea si de asta ti s-a facut rau.
Nu suna la Salvare ca n-au ce sa-ti faca. Si nici apa n-are ce sa-ti faca. S-ar putea sa si vomiti, culca-te.
Si lasa dr^cului tigarile, ca ai treispe ani. Fac pariu pe un rinichi ca ai fumat ca sa fii cool. Cat de "cool" e cancerul?
Serios, esti un copil pnm... fumatul nu-i de tine.

| DedeeAndreea explică (pentru JubiTheRipper):

Inainte trageam in gat*.

| JubiTheRipper a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Ah.
Oricum, cred ca te simteai ametita si la inceput.
Macar asta o sa te invete minte...