| adibl a întrebat:

am fumat cam o luna cam o tigara pe zi si uneori nu trageam in piept si de 2 zile ma doare gatul ca si cum as fi baut rece ca si cum as avea rosu in gat oare este cancer sau este de la tigara? dau funda!

Răspuns Câştigător
| MaryAlexx a răspuns:

In niciun caz nu ai cancer, cancerul nu se face intr-o luna sau asa de o data. Plus ca nu ai tras in plamani si ai fumat doar una pe zi. Gandeste-te! Unii fumeaza doua pachete pe zi timp de 20 de ani si inca nu au ajuns inca la cancer,dar cu siguranta pe viitor o sa aiba complicatii cu plamanii si poate si cancer,depinde cat de mult faci exces de tutun.
Poate e o reactie adversa a corpului, spunandu-ti ca nu e bine ceea ce faci. Corpul respinge tutul pe care tu il atribui corpului. Poate nu ai fumat bine si asa ai iritat gatul.
A doua varianta ar fi aceea ca poate ai celebrul si trebuie sa iti administrezi pastile contra durerii in gat. Mie mi s-a intamplat sa ma doara in gat o perioada destul de mare deoarece mi se inflamase gatul, asa ca a trebuit sa iau pastile de gat. Se poate sa ai un microb destul de puternic care nu va ceda asa de usor, pentru asta trebuie sa ii administrezi pastile de supt, precum ti-am spus.
Amandoua variantele pot fi posibile.
Sper ca te-am ajutat.

| Valeriu25 a răspuns (pentru MaryAlexx):

Trebuie sa te corectez, cancerul la gat se face atunci cand nu tragi in plamani (de aceea e si cancerul la plamani) sau cand mananci si fumezi in acelasi timp. Acum sa revenim la subiect, e imposibil ca intr-o luna sa faci cancer sunt doar cateva efecte sa le spunem "adverse" pentru ca nu stii sa fumez si probabil te inecai constant happy

2 răspunsuri:
| CryForYourLove a răspuns:

Mda,sau poate ai rosu-n gat.:/