| AlicEcila a întrebat:

Hei. Vreau sa slabesc si am incercat asa: 2, 5 l apa cu o jumatate de lamaie pe zi, sa nu consum peste limita caloriilor, sa fac 7 minute pe zi exercitii fizice dintr-o aplicatie din magazin play si uneori sa alerg putin. Credeti ca va da rezultate? Pot slăbi câteva kilograme in 10 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Spui că nu consumi peste limita caloriilor, dar la ce limită te referi?
Câte calorii mânânci?
în orice caz, câteva kilograme în 10 zile sună mult.
Se spune că nu ar trebui să slăbeşti mai mult de 2-3kg pe lună dacă vrei să slăbeşti sănătos şi nu eşti foarte supraponderală sau aşa ceva, nu ştiu câte kilograme ai etc...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "câteva kilograme in 10 zile" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| vladv26 a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa consumi mai putine calorii decat consumi. Calculeazati caloriile pentru mentinere ( nici sa slabesti nici sa cresti ) si scade din ele 500 calorii. E ok sa faci atata si o sa slabesti. Exercitii faci doar daca vrei sa mananci mai mult de ex arzi 100 calorii prin cateva min de exercitii deci poti manca 100 calorii in plus. Ai grija sa iti atingi macronutrientii(proteine carbohidrati grasimi). In mod normal poti 500-700 grame de GRASIME pe saptamana. Daca slabesti mai mult de atat inseamna ca pierzi si masa musculara ceea ce e foarte rau. Deci per total ca sa slabesti trebuie sa fii intr-un deficit caloric( mananci mai putin decat are nevoie corpul). In zece zile ai putea slabi cam 1 kg de grasime.

| CoOoLLa a răspuns:

Dacă continui sa bei apa cu lămâie o zi întreagă și sa alergi /faci mișcare din lipsa de alimentație o sa ajungi prin spitale/o sa leșini pe strada. Slăbești treptat, mănânci mai sănătos, faci mișcare, nu mănânci noaptea... găsești metode și metode de slăbit pe internet, nu face pe nebuna ca te îmbolnăvești cu apa ta cu lămâie