| anonim_4396 a întrebat:

Heii, am o întrebare pentru fete. Data trecută mi-a venit menstruația pe 1 martie, iar acum e deja 31 și încă nu mi-a venit. Din ce cauză ar putea fi? Trebuie să mă îngrijorez? Am 12 ani și am menstruație de 2 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt dereglari hormonale, stai linistita ca o sa-ti vina

| catalin94 a răspuns:

Nu trebuie sa fie neaparat pentru fetehappy...si nu. nu e motiv de ingrijorare, ai doar dereglari hormonale, stai linistita.o sa vinahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată happy

NU ai motive de îngrijorare!

Având în vedere că ai doar 12 anişori, sunt posibile dereglări hormonale/menstruale chiar până la 13-14 ani ( în ciuda faptului că ai menstră de vreo 2 ani )!

Oricum, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată/aproximată ) este acceptabilă, mai ales la această vârstă happy

Toate cele bune.

| Okkultist a răspuns:

Pai sunt baiat dar sa spunem ca le am in medicina. Nu ai de ce sa-ti faci griji, e ceva normal se mai intampla. Pe scurt va veniwinking

| Woman2Womanro a răspuns:

Pai, nu e cine stie ce dereglare.Nu trebuie sa vina fix la 28 de zile. Cateva zile de intarziere sunt normale. E cam devreme sa te ingrijorezi

| Netea a răspuns:

Nu,nu trebuie sa ai nici un stres ca nu ti-a venit! pana cand nu se regleaza sa ai lunar asa o sa mai patesti.