| Moniic16 a întrebat:

Am şi eu o întrebare, păăi. Prieteni mei de la bloc cam fumează. iar eu dacă stau în fumul de tigare mă poate afecta cu ceva si pe mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zippy a răspuns:

Normal.Si un om care sta langa un fumator fumeaza(se numeste fumator pasiv) si chiar mai mult decat cel care "trage" din tigare.din cate imi aduc eu aminte un fumator ia doar 15% din fumul dintr-o tigara, restul se duce in aer si automat in plamanii tai!

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, te poate afecta, intr-o masura cel putin la fel de mare ca pe fumatorii de langa tine. http://www.i-medic.ro/......ropriu-zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Bineinteles ca sunt afectati plamanii mai intai.
Te pup!

| ANAHsneaman a răspuns:

Da daca vei sta langa ei automat inhalezi si tu fumul.

| cosmin655 a răspuns:

Fumezi pasiv, e mai periculos decat sa fumezi activ(adica sa fumezi tu, nu prieteni tai).De ce? Tigarile au filtru(care mai opreste din toxine)doar la un capat(cel al fumatorului activ). Fumatorul pasiv sta la celalalt capat si tot fumul se duce in plamanii lui.

| geopopiku a răspuns:

Pe langa starea de sanatate care ti se va deteriora de la inhalarea fumului poti muri si de pofta pe care ti-o provoaca prieteni tai cu tigara..sti cum se zice "dupa o masa canceroasa o tigara sanatoasa"