| TrustStyle a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare. Daca la mine in casa, fumeaza parintii la un loc 4 pachete pe zi(mama 1 si tata 3), m-ar afecta? ca am auzit ca si pasivul afecteaza.
Eu am 14 ani si 1.90, si-s baiat.
Oricum nu ma deranjeaza fumul pentru ca sunt obisnuit cu el...Dar ma afecteaza? daca da, cu ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Da, fumatul pasiv te afecteaza chiar mai mult decat cel activ.Riscul de a face cancer pulmonar este cu 30% mai mare,cancer in gat, risti sa faci BPOC (bronhopneumopatie obstructiva),bronsita, boli de inima (iti afecteaza arterele coronare), afectiuni ale creierului, si mai ales astm. De ce? Pentru ca tigarile au filtru, format din mai multe segmente, care opresc majoritatea toxinelor inainte de a iesi din tigara.Dar tu respiri celalalt fum, care iese prin arderea tigarii la varf, acel fum este brut, cu amoniac, monoxid de carbon, benzen, acid cianhidric (cian, adica cianuri). Asadar incearca sa nu stai prin zona atunci cand ei fumeaza.Nu pentru ca fumatul te omoara, ci pentru ca inainte sa mori, te tortureaza.

| vali1985 a răspuns:

Fumul iti poate afecta plamanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te afecteaza. Si din observatiile medicilor, fumatul pasiv afecteaza mai mult. Nici eu nu inteleg de ce, dar asa spun medicii. Asta nu inseamna sa incepi sa fumezi. Mai ales ca, vezi si tu consecintele: bani "arsi" degeaba, mirosuri urite, multi se imbolnavesc de plamini, etc. Fetelor frumoase nu le place mirosul ramas in haine sau in gura dupa fumat.

| adrew a răspuns:

Da te afecteaza alungai de acasa

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Da iti afecteaza sanatatea

| biya13 a răspuns:

Si la mine fumaza doar tata nu prea imi place mirosul dar as vrea sa icerc dar nu acum poate la liceu inca am 13 ani.cred ca mai tarziu o sa-ti placa si tie poate si acum.

| Lightning1997 a răspuns (pentru biya13):

Nu esti constienta cand spui asta.Nu ai ce pierde daca nu incerci, fumatul afecteaza grav organismul, plus ca creeaza dependenta.Ai toate motivele sa nu incerci, cei ce fumeaza la varste fragede sunt inconstienti, o sa isi dea seama abia cand va fi prea tarziu, deja se vor vedea consecintele atunci.

| biya13 a răspuns (pentru Lightning1997):

Da ai dreptate dar eu as face din motive emotionale

| biya13 a răspuns (pentru Lightning1997):

Vb pe mess iulianabianca33