| anonim_4396 a întrebat:

Heii is tot eu cel cu incepatorul in fumat,am fost azi mi-am luat un pachet de kent lung,m-am dus mi-am aprins tigarea am tras usor in gura am dat afara,dupa aia am tras iar in gura si am tras in piept, si tot asa cate putin de cateva ori, dupa aia am vrut sa trag un pic mai mult in piept dar simteam ca ma inec asa ca am lasat-o balta..am tot incercat pana s-a termiant tigarea, tot ce simt e o usoara ameteala.Cand o sa-mi apare senzatia de placere? Si nu imi spuneti sa ma opresc, vreau sa vad si eu de ce nu se poate lasa lumea si cei asa de fain, si sa ma opresc dupa acest pachet.Astept ajutor fumatori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa am zis si eu ca ma pot lasa oricand si am fumat 39 de ani. Numai cu tigara electronica m-am putut lasa.

| Wehrmacht a răspuns:

Vrei placere? Schimba continutu'. Niste Marijuana de exemplu...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pacalit ca tigarile provoaca placere? provoaca curiozitate, dependenta si cancer nu placere

Răspuns utilizator avertizat
| Lisiele a răspuns:

N-o sa apara placere, doar obisnuinta de a tine ceva intre degete si dependenta de tutun.Astea amandoua ii fac pe oamenii care fumeaza sa-ti dea tie impresia ca au placere. Fumatorii nu sunt bucurosi ca fumeaza dar cele doua (obisnuinta si dependenta)ii fac sa nu se poata lasa. Unii nu avem ambitie sa ne lasam, unii nu avem chef, unii fumeaza de prea mult timp si corpul lor nu mai poate accepta viata fara tutun.Nu e nimic fain in a fuma, din contra:iti miroase gura mai mereu, iti miros hainele a fum de tigara, iti miros mainile ca sa nu mai spun ca distrugi toate organele interne.

| VivianneMnt a răspuns:

Nu exista o senzatie de placere laughing) Lumea nu fumeaza pentru ca tigarile ii fac fericiti, pur si simplu se apuca din curiozitate sau din dorinta de a fi la fel ca ceilalti si apoi nu se mai pot lasa.
Asa ca poti sa astepti mult si bine "placerea" ca nu o sa apara, cel putin nu de la tigari. laughing

| intermision1 a răspuns:

Oameni de regula sunt impulsionati sa-si exprime tendintele din 2 intrigi fundamentale. 1.Dorinta sexuala, iar 2 dorinta de a fi cineva. Oamenii, in special tinerii fumeaza sau se apuca de fumat de la varste fragede din cauza anturajului, si de "a fi". Oamenilor le plac cand sunt vazuti ca fiind cineva; oau fumeaza, oau are barba, oau are masina, printre altele fumatul completeaza acest look de badass romanesc.Credema nu e nimic placut in a fuma, dar ma gandeam ca vrei sa stii un adevar elementar.Pur si simplu dau impresia ca sunt cineva.Tu esti inca tanar, mai ai multe de invatat, depinde prin ce anturaje umbli si cat de limpede gandesti. Daca anturajul pe care-l imparti e unul care-ti consuma energie, cat si bani s-ar putea sa fi un oarecare, o sa faci parte dintr-o statistica, nimic mai mult.O sa-ti vina mintea la cap sti cand? pe la varsta in care toti viziteaza medicul din nevoie. Daca frecventezi un aturaj cu tipi care cauta sa evolueze ca si personalitate si au grija de ei si binenteles nu se expun la tot felul de atrocitati s-ar putea sa devii un exemplu pentru altii.Credema oamenii te vor aprecia cand vei fi un baiat modest, simplu, destept, curat, respectuos.La randul tau o sa-ti atragi partenerii potriviti si partenera cu care o sa fi fericit. Daca nu partea cealalata.E simplu sunt 2 legi care lucreaza aici, depinde de tine ce fel de educatie vrei sa-ti dai.Sa fi cu minte.