| leexxu a întrebat:

Heii TPU happy. Acum ceva zile mi-am facut analizele la sange si la urina, si au iesit perfect. Doctorul a zis ca nu am nmic (mi le-am facut doar asa, sunt mai ipohondra de fel). Insa pe mine ma cam dor ovarele (foarte rar) si am vaga impresie ca am vreun chist. Intrebarea mea este : Daca am vreun chist sau vreo raceala, iesea la analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ieseau. Trebuie sa faci consult ginecologic si ecografie pelvina. Analizele de sange facute asa, in genul: nu am nimic, imi fac niste analize generale la nimereala, au sanse minime sa descopera o boala, in afara de cele foarte grave.

| princess87 a răspuns:

Du-te la ginecolog. De obicei chisturile nu dor, e posibil sa fii racita la ovare

| هوراس a răspuns:

Da, ar fi ieșit happy dacă problema se agravează, ar trebui să iei măsuri, e vorba de sănătatea ta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai chist ovarian ( sau ovare polichistice ) NU se "observă" la analizele de sânge şi urină!

Dacă ai întârzieri ale menstrei, atunci e POSIBIL să fie vorba de chist ovarian/ovar polichistic.

Dacă nu ai întârzieri, atunci NU cred că e vorba de chist.

Totuşi, dacă ai unele dureri de ovare ( în afara celor pre/menstruale, sau în afara perioadei ovulatorii ), atunci e posibil să ai ANEXITĂ ( răceală/inflamaţie la ovare )!

Pentru a verifica dacă e vorba de chist ovarian/ovar polichistic, ori de anexită, TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Toate cele bune.

| leexxu explică (pentru bursuc001):

NU cred ca pot avea ovar polichistic la doar 14 ani.

| bursuc001 a răspuns (pentru leexxu):

Dacă ai CM/menstruaţie, atunci e posibil să apară chist ovarian/ovare polichistice - chiar dacă ai doar 14 anişori :(

Ştiu cazuri de fete care au avut şi la 13 ani...

Vezi simptomele descrise la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie şi se va vedea dacă este vorba de chist ovarian/ovar polichistic!

O zi frumoasă.

| leexxu explică (pentru bursuc001):

Ciclul este in regulahappy. Imi intarzie cam 2-3 zile, nu e chiar regulat dar...asta e. Anul trecut mi-a venithappy. In nici un caz nu am de mai multe ori pe luna. Cred ca de o ANEXITA este vorba...

| bursuc001 a răspuns (pentru leexxu):

Mda, şi eu cred că e vorba de ANEXITĂ!

Un control ginecologic şi o ecografie te vor lămuri mai exact...