| JUST1ANIME a întrebat:

Heii TPU happy
Am fost aseara la o pretrecere si ma rog, am baut ceva mai mult decat ar fi trebuit.Mi-a fost rau, am vomitat...dar am ajuns acasa si m-am culcat ...Problema este ca astazi cand m-am trezit tremuram si acum daca fac miscari mai bruste ametesc.
Ma cam asteptam la asta si in fine, vreau sa stiu ce-as putea consuma ca sa-mi mai revin? pentru ca nu pot sa stau nemancata dar nici sa mananc orice nu-mi vine.
Ma gandesc ca vi s-a mai intamplat probabil si voua si stiti mai bine ce si cum happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Niciodată nu să nu mai bei în deplasare, nu știi ce repercursiuni ai, fizice sau spihice!
Băutura trebuie savurată, nu să te bea ea pe tine! Învață să deții controlul situației.
Acum, mănâncă o ciorbică acrișoară.
Mâine ai să te simți mai bine.
Pa, pa.

| Felix2009 a răspuns:

Bea niste zeama de varza sau mananca ceva muraturi ori o ciorbita acrisoara ar fi cel mai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mananca ceva consistent si cu grasimi, bea niste suc de fructe, o cafea si un dus rece

| Walhalla a răspuns:

Poi,eu stiu supe calde,lapte(are efect revigorant pentru psihic), nu bea cafea sau bauturi alcoolice, nici chiar sucuri, pireu, sau pilaf deci in general ceva slab si sanatos.

| K13 a răspuns:

Se numeste mahmureala. O stare in care nu prea ai chef de nimic (cel putin la mine). Nu sunt recomandate mancaruri grele, pentru ca vei mesteca fara pic de chef. Bea ceaiuri, mananca paine prajita, bea multa apa, fa-ti o omleta eventual sau bea o cafea(pentru durerea de cap), dar sa nu fie tare. Ca fructe sunt recomandate bananele.

Bafta!

| lungumihai69 a răspuns:

Salut mahmurule :iata aici Apa si vitaminele fac minuni! Desi vei avea senzatia de ameteala dupa primul pahar de apa, nu te opri! Bea apa minerala cat mai multa! O aspirina tamponata efervescenta, dizolvata intr-un pahar cu apa, contribuie la ameliorarea starii de mahmureala. La fel si vitaminele din complexul B, vitamina C, calciul si magneziul. Chiar daca-ti pare inacceptabil, un amestec de alimente grase nu-ti face rau, dimpotriva. O supa de legume, o supa de pui, o ciorba acra, sucurile naturale sunt cele mai intelepte optiuni.

| darrio2007 a răspuns (pentru lungumihai69):

Mahmurul este o ea.

| lungumihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

Atunci pentru ea este reteta de vindecare a mahmurelei bafta...

| MadRadiologist a răspuns:

Mahmureala...ce rau e sa deschizi ochii si sa simti ca ametesti cand te ridicilaughing pe mine ma ajuta zeama dupa muraturi sau chiar muraturile si ciorbele acrisoare si bine inteles cat de multa apa si imi place sa stau la aer pe mine ma ajuta bafta happy

| Dumitrescu-Popa_Emanuel_Victor_1983 a răspuns:

Si de acum inainte remediun cel mai bun e ca atunci cand stii ca te vei apuca de bautura ia o aspirina inainte, ceva sa iti protejeze ficatul si nu amesteca bauturile. daca imi urmezi sfatul nu o sa mai suporti nici un fel de mahmureala dupa o noapte de chef happy. asa am invatat si testat si eu de la profesionisti mai batrani happy