| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU :* Am o problema, imi transpira foarte tare palmele si nu stiu ce sa fac sad ma deranjeaza foarte tare si uneori transpir pe tot corpul nu stiu ce sa fac sad Va rog sa ma ajutati. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristina64 a răspuns:

Buna,Andreea!kiss
Si mie imi transpira palmele, ba chiar si talpile laughing))rolling on the floor) eu mi-am dat cu pudra de talc si mi-a trecut...Succesc,pakiss

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Singurele cauze la care ma pot gandi sunt :stres, emotii, stare de agitatie psihica, oboseala, febra in cursul unor infectii acute, infectii cronice (tuberculoza) sau alte boli febrile (reumatice, hematologice, leucemii, neoplasme etc.
Dezechilibre endocrine sau metabolice: hipertiroidism, rahitism la copii, diabet zaharat, hipoglicemie, intoxicatii etc.
Diverse sindroame : colica renala, colica biliara, angina pectorala etc. (dar astea sunt dureroase)
Infectii dermatologice.
Mai poate fi pus si pe seama unor tulburari neuro-vegetative, cand nu se stie cauza exacta.
Cel mai probabil imi pare a fi hipertiroidism. Esti un/o tip/tipa energic /a? Ai metabolism rapid? Daca da, asta e cel mai sigur.
Poti consulta si medicul de familie.
Te pup!

| Andreaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o fire energica, dar si cand ma trezesc dimineata uneori am mainile ude, si atunci cand sunt la scoala si nu fac nimic doar scriu imi transpira palmele, chiar daca doar stau si ma uit la un film sau vorbesc pe mess. tot imi transpira palmele. Si atunci cand am emoti mi se inrosesc si simt ca nu le mai pot misca dar ele tot ude raman sad

| Chocoleataa a răspuns:

Ai scapat de transpirattia palmelor?

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Poti merge pe terapia cu plante:
Uz intern: sub forma de ceai, infuzie sau decoct o lingurita la o cana de apa (1-2 litri de infuzie pe zi) din urmatoarele plante: salvie, frunze de nuc, frunze si coaja de stejar, frunze de gutui sau de visin;
• Uz extern: se fac bai si spalaturi cu ceaiuri din aceleasi plante, 2 lingurite la o cana de apa. Pentru transpiratii urat mirositoare la picioare si sub brat este recomandat sa presarati pe zonele respective pulbere de salvie. SAu mai poti incerca si alte tipuri de tratamente: http://www.i-medic.ro/boli/hiperhidroza-sau-transpiratia-excesiva