| anonim_4396 a întrebat:

Heiii. am o urgenta. ce sunt mai exact ganglionii? de ce se formeaza? si cum dispar? Am fost la medicul de familie si mi` s-a facut sub brat, mi-a spus ca sunt ganglioni si ca s-au facut din cauza ca m-am ras. mi-a dat niste antibiotice si peste 2 zile trebuie sa merg la control si nu mi-au disparut crying si mi-a amintit medicul ca a evut cazuri in care trebuia sa ii taie sad sunt ingrozita, ar putea sa ma ajuta cineva cu cateva sfaturi cum s afac sa dispara? sad FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaa a răspuns:

Draga mea si eu am facut ganglionii sub brat, si da este adevarat,, am facut de la bicul de ras,, nu am luat nimic, nici o tableta,, i-am ignorat si au trecut asa cum sau facut,, este al 2 al cand ai fac,,, doctorita de familie mi-a zis ca, ma poate trimite la chirurgie sa mi taie,, dar tot la fel pot sa reapara,, si ca preventie,, dupa ce ma rad, folosesc solutia tar,, care se da sotu dupa ce se barbereste

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine mergi la un consult specializat(poate chiar o ecografie)!
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/ce-sunt-ganglionii

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, ia incearca si cere o trimitere sa mergi undeva sa faci control mai amanuntit. Inca nu am mai auzit ganglioni sub brat din cauza ca te-ai ras. Sa nu fie nodule. Nu este bine.