| anonim_4396 a întrebat:

Heiii, cred ca am facut o infectie urinara din cauza ca nu am mers la baie dupa sex, știe cineva cum as putea trata asta acasa cat mai repede pentru ca e foarte enervant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai facut fara prezervativ, o eventuala infectie o iei de la partener. Indiferent daca urinezi sau nu.
Asa ca gandeste-te ce hram poarta partenera ta de sex.

| Alexiavln2 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu sunt partenerahappy sunt fată iar el nu cred sa aiba ceva

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexiavln2):

Scuze pentru confuzie. Daca doar crezi ca nu are ceva, inseamna ca nu esti sigura. Dar de unde stii ca ai infectie. Ai simptome?

| Alexiavln2 a răspuns (pentru darrio2007):

Urinez des si simt o senzatie foarte ciudata, gen ma ustura. Plus de asta, azi au inceput sa ma doara rinichii

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexiavln2):

Infectie sau o raceala urinară. Mergi la medic. Nu sta asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Infectia urinara se face numai daca cineva a fost infectat si ti-a dat infectia, nu pentru ca nu ai fost la toaleta.
De aceea este atat de important sa nu faci niciodata sex fara prezervativ!
Ma rog, trebuie sa ti se intample si tie, ca sa inveti din experinta si suferinta prin care treci si sa inveti sa te protejezi, la absolut toate partidele de sex.

Urgent la un cabinet de Dermato-venerice, sa-ti dea analize de facut, ca sa vada cu ce ai fost infectat ca sa primesti tratament adecvat.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru scapa de infectia de care vorbesti, mergi de urgenta la un medic dermatolog.

| andreidmbm a răspuns:

Daca vrei sa te tratezi acasa, fa un drum pana la o farmacie, discuta cu farmacista simptomele, si te rezolva ea cu tratamentul. Probabil ai o problema la rinichi.