| blackcat99 a întrebat:

Cum pot trata urinarile dese? Nu am mers fara sosete prin casa, sau sa fi stat dezbracata sa racesc jos, pur si simplu ma trezesc uneori si de 4 ori pe noapte sa urinez si am senzatia de discomfort (ca si cum as avea nevoie tot timpul la baie). Acum cativa ani am avut infectie urinara. Asta sa fie cauza? As dori sa imi recomandati orice (tratament normal, tratament naturist) - orice care m-ar putea ajuta. Ofer fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Sigur ai o cistita rebela sau o infectie urinara cu e-coli.
Tratament asa, uzual, se poate face cu Norfloxacin, 2 comprimate pe zi: cite 1 la 12 ore.
Nu-ti recomand insa calea asta, pentru ca deja ai recidiva.
Trebuie sa mai rabzi putin, sa te duci miine si sa-ti faci urocultura la un cabinet de analize si un sumar de urina. Du-te cit mai devreme ca sa poata fi racoltata prima urina.
Nu mai astepta, stiu ce senzatii poti sa ai...
Cu rezultatele te duci apoi la maedicul de familie si-ti va prescrie antibioticul potrivit ( functie de antibiograma).
Ca prim ajutor pina miine, fa un ibric de cai de coada calului concentrat si varsa-l in cada cu apa pina la jumatate. Stai acolo cam 20 minute si garantez ca te vei simti mai bine.
Dar la medic tot trebuie sa mergi si la analize.

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ciprinol 500 Mg, 1 Pastila la 12 Ore.
Dar cum spune și Michelia fă-ți o antibiogramă.

| Dutzum a răspuns:

Esti doar racit! stai linistit. dar pentru sanatatea ta mai bine ai merge la un doctor!