| Safire17 a întrebat:

Hellaww, TPU! Am 2 intrebari la care as vrea sa imi raspundeti!

1. Aveti vreo fobie? Daca da, care?
2. Cum pot scapa de frica de intuneric? Va rog nu radeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Imi era frica de inaltimi. un prieten mi-a zis "hai sa facem parasutism". eu eram ceva de genul o.O
asa ca m-a tarat dupa el si cand am sarit din avion nu stiam ce sa fac pe mine mai intai (aka simteam ca stomacul meu vrea afara). asa am scapat de frica de inaltimi. cui pe cui se scoate

| AddaSunnii a răspuns:

1.Nu cred că am vreo fobie.mi-e frică de unele lucruri, dar nu așa tare încât să mă îngrijorez.
2.Și eu aveam cândva frică de întuneric..nu știu sincer, cum am scăpat de ea. oricum, a fost în timp.m-am învățat să programez televizorul înainte să adorm, astfel lumina mă liniștea și eu adormeam înainte să se stingă. Ai putea să-ți achiziționezi o lămpiță de noapte, de aia micuță care o bagi în priză și face doar puțină lumină, e foarte eficientă. Ai mai putea și să asculți muzică la mp3/mp4 până adormi (și alea le poți programa să se stingă singure).E nasol, știu, sper să scapi de ea cât mai repede, dar nu-ți fie rușine, e ceva normal, majoritatea s-au temut de întuneric, și mulți încă o fac.

| RandyMarsh a răspuns:

Mie imi este frica de inaltimi, cand sunt la o inaltime foarte mare imi vine ameteala si simt ca lesin.
In legatura cu frica de intuneric incearca sa dormi cu lumina aprinsa si evita filmele horror pana iti trece.
Funda?

| AndreeaCrys a răspuns:

Eu am mai multe : acrofobie, insectofobie, claustrofobie. Eu n-am putut scapa de el deocamdata, dar poate in timp, o sa ma pot staopani.
Intr-un timp, imi era frica sa stau singura, si sa fie intuneric, dar mi-am cumparat o mini-veioza si am tinut-o aprinsa in fiecare seara in camera, in timp am scapat de aceasta teama.

| suffarstar a răspuns:

Insecto-fobie.(mi-e frica de viespe si alte ganganii)
ca sa scapi de frica de intuneric cea mai buna solutie este sa petreci mai mult timp intru-un spatiu intunecos, afara de preferat, noaptea.astfel te vei convinge ca nu e nimic periculos care sa-ti poata face rau.fobia va disparea.probabil de mic ai fost speriat cu bau-bau sau alte prostii din astea care atrag urmari.bafta!

| GGL a răspuns:

Sunt 3 intrebari, o sa le ignor pe primele 2,
poti scapa de frica de intuneric daca te convingi ca nu se ascunde nimic periculos in intuneric
PS:sa nu indraznesti sa joci slender

| INȚ a răspuns:

Incearca sa stai vreo 3 ore afara sa vezi ca nu patesti nimic PS cui ii este frica de inaltime sa nu se uite in jos si rezolvati problemam rolling on the floor