| anonim_4396 a întrebat:

Hey va rog sa nu radeti am 15 ani si sufar de o fobie... mai exact frica de intuneric si de a fi lasata singura acasa noaptea sad
Ce pot face?
Va rog seriozitate

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu, si eu sufar de arhnahofobie sau ceva genu laughing)mi-e frica de paianjenibig grin

| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara, într-un fel n-ai ce face doar să fi mai atentă în privinţa lumini, petreceţi mult timp la lumina lămpi sau la alt obiect încât să-ţi treacă frica, caută şi tu metode, sunt sigur că te descurci.
Sărbători fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-e teama de intuneric. Indiferent de ce spun altii, dupa parerea mea exista un singur mod de a te vindeca de aceasta fobie, stai cat mai mult noaptea cu lumina stinsa, incearca sa stai singura pe intuneric, o sa te obisnuiesti. Asta a functionat la mine, bine, nu m-am ''vindecat'' complet. Daca vad un film horror, noaptea, pana dimineata nu mai pot adormi. Trebuie sa-ti infrunti teama, ca sa dispara.

Răspuns utilizator avertizat
| tsunami11 a răspuns:

Vin eu sa te ajut, daca tii frica si in pat ma culc si cu tine.

| cudlles a răspuns:

Invingeti frica.Cand esti in intuneric gandeste-te ca nu se va intampla nimic.Bafta!

| AnkaAncuta a răspuns (pentru cudlles):

Usor de zis greu de facut straight face
Tie de ce iti este teama?

| Alina543 a răspuns:

Pai...seara poti aprinde o veoza ca sa nu iti fie frica si cand ramai singura acasa poti ruga parintii sa te lase sa te duci la o prietena sau sa vina o ruda sa stea cu tine.