| Mihaelablabla a întrebat:

Hello. Am ceva intrebari in legatura cu retentia de apa.
De ceva timp as vrea sa ma duc la salon pentru diferite tipuri de impachetari la tunel si masaje, sau electrostimulari.
Ideea este ca eu fac sport de 3 ori pe saptamana, atat exercitii cardio, cat si pentru tonifiere. Muschi am, fac sport de foarte mult timp, am facut si sport de contact, acum am ramas cu sala de forta+antrenor personal, doar ca retentia de apa isi "spune" cuvantul. Nu am reusit sa scap de kilogramele in plus si stiu ca asta este cea mai mare problema a mea.
In concluzie, vreau pareri despre ce tip de proceduri de la un salon m-ar ajuta cel mai tare, daca a mai incercat cineva sau ce alte alternative stiti.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dupa sport cate shorma bagi? si eu sunt gras noi grasi nu mai stim cat mancam asta e adevarul, nu e vb de apa e vb ca mancam pentru 2, 3 persoane asta e adevarul, manca sub 1000 de calorii sa vezi ce mai retine corpul

http://calorii.oneden.com/

fa culturism ca masa musulara arde mai multe calorii

| Mihaelablabla explică (pentru RAY):

Crede-ma ca stiu ce si cat mananc! Am masa musculara, vreau sa scap de apa din corpwinking

| RAY a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Atunci nu manca sarat

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ti-ar prinde bine o infuzie de inteligenta. Muschi au si tiganii.

| CuriousStuff a răspuns:

Sunt foarte curios cum ai dedus tu faptul ca ai retentie de apa. Banuiesc ca nefiind doctor. Pentru retentii de apa exista tratamente medicamentoase, dar astea se prescriu doar de catre medic si tratamentul se face sub observatie, nu de capul pacientului pentru ca odata cu apa se pierd si electroliti importanti care pot sa duca la probleme foarte mari.
Asa ca daca vrei tratament mergi la medic si lasa-l pe el sa decida daca ai "retentie" de apa si ce trebuie sa faci in cazul asta.
Pana atunci poti sa tii un regim hiposodat, adica sa nu iti mai pui sare in mancare. Mancarea deja contine o anumita cantitate de sare, pe aia poti sa o mananci, dar nu-ti mai pune tu in plus. In niciun caz nu incerca sa reduci aportul de apa, bea cel putin 2 litri pe zi daca mai faci si efort fizic.

| Mihaelablabla explică (pentru CuriousStuff):

Simplu, imi cunosc foarte bine corpul. Avand in vedere ca transpir foarte tare la efort fizic, nu cred ca exista numai grasime, ci si o cantitate masiva de apa.
Sare nu imi pun in mancare sau peste legume, nu simt absolut deloc nevoia.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Inclin sa cred ca nu iti cunosti corpul la nivel molecular.
Daca vrei sa vezi cata apa reti de fapt incearca o zi doua sa-ti monitorizezi diureza, adica cata apa consumi si cata apa elimini. Calculeaza doar apa ca atare, in linii mari. Cata apa ai baut in ziua aia si cata elimini, si nu ochiometric, faci masuratori. Si daca tu consumi 2l si elimini 1l atunci ceva e in neinregula. Dar tare ma indoiesc de lucrul asta.

| untu a răspuns:

Incercati sa luati medicamentul APURETIN!