| Megan97 a întrebat:

Hello. am nevoie de ajutor. doresc sa stiu ce materii si din ce ani imi trebuie pentru facultatea de stomatologie. in special fizica. stiu ca imi trebuie biologia de a 11 a si a 12 a si chimia de a 10 a si a 11 a. dar fizica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dani9354 a răspuns:

Pai ca sa devii medic stomatolog trebuie sa faci facultatea de medicina.Iti trebuie in functie de facultate chimia si/sau biologia.Biologia de clasa a 11-a anatomia, si chimia de clasa a 10, 11 si cateva notiuni din clasa a 12.Sunt universitati care la admitere cer la alegere biologia sau chimia, si universitati care le cer pe ambele. Fizica eu nu am auzit sa se ceara, oricum sfatul meu este sa te axezi pe chimie mai mult, o sa ai nevoie de ea pe parcursul intregii facultati.Si pentru admitere trebuie sa stapanesti materia foarte bine, mai ales ca acum este o concurenta acerba la stomatologie (anul trecut 10 pe un loc).

| michelia a răspuns:

Admiterea la stomatologie se face in functie de centrul universitar ales.
Tu unde vrei sa dai? In ce oras?
Pe site-ul facultatii de medicina dentara din orasul respectiv gasesti si modalitatea de admitere si tematica.
In unele orase se da teza la biologie, in altele se da la biologie si chimie.
Fizica nu se da nicaieri.
Si nu te apuca sa inveti dupa ureche -"am auzit ca"...

| Liliana1981 a răspuns:

Intra pe site-ul universitatii la care vrei sa mergi. Acolo vei gasi raspunsurile exacte.

| Bogdana_Floriana_1996 a răspuns:

Optica e scoasa sigur la stomatologie happy