| IrisMisaki21 a întrebat:

Hello! Ce ziceti, voi consumati carne de porc? thinking Sau sunteti si voi de parere ca aceasta e "toxica".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
50 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. E foarte „toxică", n-am ce zice! Nu e zi sa nu consum cat de putin. Mai ales acum, de sarbatori. Cine zice ca e toxică este indoctrinat de unii care n-au ce vorbi.

| IrisMisaki21 explică (pentru darrio2007):

Nu sunt indoctrinata de nimeni, voiam sa spun ca e mai nesanatoasa din cauza grasimii. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Daca o mananci moderat nu are ce sa ti se intample. Daca vrei sa stii, cand eram copil si mergeam la bunici, cu multi ani in urmă, mancam untură pe paine. Si nu putină. O mai fac si astazi dar mai rar. Am o varsta totusi.

| MihaelaDart a răspuns:

Este toxica atunci cand este consumata cruda, de aceea se recomanda sa se pregateasca bine si sa nu fie lasata nefacuta precum carnea de vita de exemplu mai in "sange".
Si nu numai, carnea de porc consumata in exces nu este buna pentru om, deoarece porcul digera tot ce mananca intr-un intr-un timp foarte scurt, circa 4 ore, prin comparatie de vaca care digera hrana 24 de ore. Carnea de porc are destule toxine: virusi si bacterii si de multe ori nici dupa prepararea carnii nu se distug, unul dintre paraziti ar fi trichineloza.
Oi spuneti ca bunicii nostri au mancat toata viata porc si nu au patit nimic, asta nu aveti de unde sa cunoasteti efectele nocive ale acestui animal, la unii oameni pot da efecte secundare, la altii mai putin sau chiar deloc.
Na' sotul meu este carnvivor adora carnea de porc si cu toate ca i-a fost interzisa, din motive ca grasimea carnii nu ii face deloc bine la problemele de inima si trebuie sa o inlocuiasca cu pestele, carnea de vita sau puiul.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da,bunicii tai nu au patit nimic dupa ce au mancat carnea de porc! Stii de ce? Pentru ca au postit miercurea,vinerea, in zilele de posturi ale Craciunului, Sfintelor Pasti, ale Adormirii Maicii Domnului si pe cele ale Sfintilor Petru si Pavel! Cand omul posteste, organismul se autocurata si elimina toxinele!

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da e toxica! Trebuie consumat foarte rar, cam o data pe saptamana! Recomand carnea de curcan pentru ca nu are colesterol! Dar este si buna carnea de pui crescut liber, de la tara! Carnea de pui se consuma de doua ori pe saptamana!

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Asa am mentionat si eu, daca era si citit textul cu atentie. Nu am spus nimic gresit din relatarile mele. happywinking

| Laura a răspuns:

Porcul e cea mai bună legumă.

| Drimmero a răspuns:

Doar nu mananci mereu carne de porc,, e buna carnea de porc, carnea e buna in general, dar trebuie consumata moderat. Eu sunt adeptul mancarii echilibrate, pun in balanta pentru ca ma vreau sanatos mult timp. Nimic nu poate sa fie toxic si letal pentru corp daca nu este consumat in exces!

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu consum carne deloc, eu sunt ovo-lacto-vegetarian, dar imi place sa ma numesc doar vegetarian, ca e o denumire mai scurta pe care toti o inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| IrisMisaki21 explică (pentru Mayhem666):

Prea complicat "ovo-lacto-vegetarian" laughing E bine atunci.

| vocea a răspuns:

Eu personal consum fiindca carnea consumata moderat nu te afecteaza cu nimic, salamurile si porcariile din magazine sunt toxice.

| deeeaqq a răspuns:

Nein.
Pur și simplu nu-mi place.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

De ce ar fi toxica?

| ALGator a răspuns:

Insallah!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din carnea de porc iei zinc, fier, proteine care sunt necesare corpului uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice e toxic dacă e consumat într-o anumită cantitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Citeste aici sa vezi de ce :

http://www.libertatea.ro/......rc-1296446

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu is vegana, dar, nu stiu, poate e buna consumata periodic, nu zilnic cu trei paini happy

| IrisMisaki21 explică (pentru Felissa13Eden):

Zilnic cu trei paini laughing

| Felissa13Eden a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Zic si eu laughing
No offense (:

Răspuns utilizator avertizat
| KanezuY a răspuns:

Nu este asa de "toxica" daca mananci moderat.

| Neverrrrrr a răspuns:

Organismul uman nu este facut sa consume alimentele de origine animala, orice in exces este toxic, eu in fiecare zi mananc lactate si carne.Carnea de porc nu are multa grasime in plus fata de cea de pui, si pana la urma, corpul uman are nevoie de grasimi in fiecare zi.

| IrisMisaki21 explică (pentru Neverrrrrr):

Ai dreptate cu: "Corpul uman are nevoie de grasimi in fiecare zi." thinking

Răspuns utilizator avertizat
| IrisMisaki21 explică (pentru RobertG101):

Asa mi se pare.winking

| MihaelaDart a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Grasimile le poti lua si din alte surse, nu numai de la animal.winking
Grasimile sanatoase le poti lua din nuci, avocado, ulei de masline, ulei de rapita, ulei de porumb, ulei de soia, peste gras, precum somonul si macroul, pasari de curte.

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Sau nu daca nu mananci

| Fumiko a răspuns:

Da eu mai consum dar rar fiindca nu o nimeresc tot deauna buna mai mult mi-o place cea de pui.

| asuari a răspuns:

Musulman. fara carne de porc si vin... happy

| Horologer a răspuns:

Corpul are nevoie de proteinele din carne, in general, nu doar de porc.Si am citit mai jos ca "nu mananc ca ingrasa". Daca bagi o tochitura cu niste hrean, putina mamaliguta si gramajul sa fie de 1kg, cred si eu ca pui 10.

| Natsuki a răspuns:

Nu imi prea place carnea de porc ci mai mult cea de pui.

| Duniajunk a răspuns:

Nu mananc carne de porc. Nu imi permite religia, plus ca îngrașă, din cate știu.

| IrisMisaki21 explică (pentru Duniajunk):

Probabil ca ingrasa thinking (Nu e neaparat sa raspunzi daca nu vrei dar, ce religie ai?) happy

| Duniajunk a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Sunt musulmancă.

| IrisMisaki21 explică (pentru Duniajunk):

Mersi de raspuns. big grin

| IrisMisaki21 explică (pentru Duniajunk):

Mersi pentru raspuns! big grin

| Mustața32 a răspuns:

Sunt vegetarian de 3 ani, nu mananc carne de porc. Dar nu cred ca e toxic.

| danielznaceni a răspuns:

Nu cred ca e toxica, dar nu o suport din cauza ca contine foarte multe lipide