| BeTrueToWhoYouAre a întrebat:

Hello.
De vreo luna ma mancanca pielea. La inceput nu ma manca asa tare dar cam in ultimele 10 zile ma mananca de nu mai rezist. Orice parte a corpului, cand ma imbrac, ma dezbarc, ma usuc cu prosopul sau chiar daca ma ating.
De vreo 2-3 zile am inceput sa ma dau cu crema dinaia pentru piele care se intinde (si pentru vergeturi) dar tot ma mananca, poate chiar mai tare.
Ma mananca de la degetele de la picioare pana in cap/pe gat(practic, tot corpul).
Daca ma scarpin, ma mananca si mai tare dar daca totusi reusesc sa rezist si sa nu ma scarpin se mai calmeaza.
Este ceva ingrozitor, pentru ca ma mananca atat de tare incat extrem de rar reusesc sa rezist.
Ce poate fi, si ce sa fac?
Heeelp!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un medic internist. Poate fi debutul unei ciroze biliare primitive sau al unei boli de sange.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru început mergi la medicul de familie, apoi la dermatologie dar și analize de sânge.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o idee sa consulti medicul dermatolog. Poate fi orice, iritatie, alergie, varsat de vant (in cazul in care apar mici bubite mai tarziu), eczema, etc. Sunt multe creme ce poti folosi, de exemplu poti incerca nidoflor, crema asta de obicei este buna aproximativ pentru orice.

| Dots a răspuns:

Cred ca ai vreo alergie sau ai facut vreo intoxicatie ceva; sfatul meu este sa te duci la medicul de familie sa-ti prescrie ceva sau... sa imbibi un prosop in otet si sa-l pui pe tine
sper ca ti-am fost de ajutor.xo happy

| Casutanta a răspuns:

Imi pare rau nu pot fi de ajutor.Dar stiu ca am aceiasi problema ca tine

| Casutanta a răspuns:

Si va spun la toti.Am aceiasi problema de mult timp 1 luna, doua dermatolog a zis ca n-am vreo alergie sau alte chesti.Si nu stie a zis ca trebuie sa ma duc la un doctor specialist deci lasati varianta asta

| Denysia a răspuns:

Poate ca ai alergie de la ceva...vezi ce maninci sau ce faci...mai stiu eu de la ce poti fi tu alergica,,,

| MFShui a răspuns:

Deci, daca intr-adevar este cum spui, mai mult ca sigur ai scabie, populara raie. Ca si semne distinctive, te mananca mai mult intre degete. Cel mai indicat este sa iti faci cat mai repede o programare la un dermatolog.

| MFShui a răspuns:

Mergi neaparat la medic. Daca ai niste dungi intre degete inseamna ca ai scabie, adica raie! Lasa rusinea deoparte si mergi la medic pentru ca el este cel mai avizat sa iti dea un tratament corespunzator. Nu gasesti informatii care tin de sanatatea ta pe internet! Chiar nu stiai ca primul caruia i te adresezi cand ai o problema de sanatate este medicul? Nu mai astepta, du-te sa il vizitezi cat mai repede. Cred ca este foarte rusinos sa te scarpini toata ziua!