| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Deci, de cateva zile ma simt super naspa. Sunt constipata, cand vad mancare ma apuca greata si de-abia de o pot manca chiar daca imi e foame, ma trezesc noaptea fara motiv si nu mai pot adormii si vomit dimineata( nu-s gravida) laughing. Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca mai putin orez si alte alimente care fac costipatie (inclusiv carne prajita).
Totodata, acum in sezonul verdeturilor, consuma multe supe /ciorbe, care introduc in organism mult lichid, au clorii putine si iti spala bine stomacul /intestinele... happy

| Violleta2022 a răspuns:

Constipatia se rezolva foarte usor daca renunti la toate obiceiurile proaste de sarii peste mese si la mancarurile nesanatoase pe care le inghiti zi de zi.
Evita prajelile, fast food-ul, salamurile, semipreparatele, sucurile si alcoolul.
Mananca 3 mese principale pe zi si 2 fructe, intre mese. De preferat mere in coaja, pentru ca tocmai coaja este cea care iti provoaca miscarile din intestin, ajutand la eliminarea lor.
Nu uiat sa bei minim 1.5 litri de apa pe zi.
Supele si ciorbele trebuie sa fie nelipsite zilnic, din alimentatia ta.
Odata schimbat stilul de a manca si a tine cont de regulile de mai sus, constipatia dispare si toate problemele care sunt generate odata cu ea (lipsa somnului, stari de greata sau voma, iritabilitate samd).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă-ți o clismă. (Caz închis!)

| Xozi a răspuns:

Există posibilitatea să ai o tulburare alimentară. Consultă un medic specialist cât mai curând!