| XxBlueRosexX a întrebat:

Hello, e adevarat ca femeile care au uter retrovers sunt infertile si nu pot avea copii? Pe net nu am gasit mare lucru. Ba scria ca nu afecteaza fertilitatea ba ca afecteaza fertilitatea, deci pana la urma care e adevarul...da sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! O femeie cu uter retrovers poate fii la fel de fertila ca orice femeie normala, doar ca va ramane insarcinata numai dupa ce uterul se re-aduce in pozitia normala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pozitionarea diferita a uterului retrovers sau antevers, in raport cu organismul femei, NU prezinta nicio influenta negativa in privinta fertilitatii si/sau a capacitatii de reproducere a femeii. Pozitia normala a uterului este anteversa, adica aplecata spre fata usor peste vezica urinara si reprezinta pozitia normala a uterului. Dar uneori uterul nu se afla in aceasta pozitie fiind deplasat si poate fi in pozitia :retroversa, retroflexa, verticala si anteroflexa. Este incetatenita ideea ca uterul aflat intr-o pozitie diferita fata de cea normala ar induce probleme de fertilitate in cazul femeilor respective, insa specialistii sunt de parere ca impactul acestei anomalii asupra sanselor de conceptie este foarte mic. Doar pozita retroversa poate provoca probleme de conceptie insa nu de infertilitate. Pentru o informare a ta cat mai corecta, acceseaza si citeste urmatorul articol :
https://www.copilul.ro/......a4948.html
Multa sanatate!