| Tigro a întrebat:

Hello eyeryone :] Am si eu o intrebare.
Am 16 ani si am 1.55m. Ce as putea face sa mai cresc macar 5-10 cm?
Multumesc. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lemarco a răspuns:

Dragilor dc nu aveti cunostinte nu mai dati sfaturitongue Citeam in postul unui user ca recomanda Calciul. NU e indicat calciul, pentru ca el intareste oasele, si astfel apare calcifierea, si exista riscul de o stopa cresterea lor.
Sa revevim la intrebarea pe care a pus-o userul nostru. Poi iti trebuie mult sport(desi ma intreb de ce pana la varsta aceasta nu te-ai apucat):baschet, innot, atletism.
Si oricum nu iti face griji ca ai doar 1. 55 la 16 ani. Pana la 20 ani, poate chiar mai bine, tot ai timp sa cresti. De exemplu, eu la 15 ani aveam 1. 48, iar la 18 ani am ajuns la 1. 72. Concluzia o tragi tu singur.

13 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Am vazut un un raspuns privint menstrutia ca cica daca ai mentruatie nu mai cresti! NU e adevarat, corpul tau se dezvolta pana la 20 de ani, indiferent de circumstante[decat daca ai vreo boala la coloana]

Eu la 16 ani am 1. 60! big grin N`ai sa cresti 10 cm, dar facand sport[volei, baschet, hanbal]poate ca vei mai adauga maxim 5 cmhappy

Poti sa te prinzi cu mainile de o bara[de aia unde se bat covoare] si incerci, te fortezi sa ajungi cu varful degetetelor ale picioarele sa ajungi jos]Bine ca nu vei putea ajunge dar astfel iti vei forta coloana si se vor intinde muschii! big grin

Aprox 30 de secunde a cate 2 repetari, sunt eficiente exercitiile asteahappy

| UNfriendLY a răspuns:

Astea cu practica baschet, inot, sunt mituri, daca parintii tai sunt mici de inaltime numai ai sanse, ca nu ai inscrisa informatia in codul tau genetic pur si simplu oricat te-ai chinui nu ai ce sa mai faci, iti spun ca am un coleg d clasa, a incercat de toate. are 19 ani si are 1m60, insa daca parintii tai sunt inalti sau macar au peste 1. 75, tu oricum nu o sa fi mic, te vei dezvolta cu timpul, chiar fara sa faci nimic special

| Poinsettia a răspuns:

Chiar 10cm n-o sa mai cresti, eventual 2-3cm daca joci cateva luni baschet.winking

| DeeaPustoaica a răspuns:

Esti fata sau baiat?
Daca esti fata:
Daca ti-a venit menstruatia nu mai poti creste (slaaaabe sanse)
Daca nu ti-a venit menstruatia, fa baschet, mananca sanatos, ia calciu, zinc etc...
Daca esti baiat:
Baietzii se dezvolta mai greu decat fetele si ai sanse destul de multe sa mai cresti.

Eu am 13 ani jumatate si am 1. 54 m. As vrea sa ajung la 1. 70 sa devin fotomodel laughing Dar trebuie sa precizez ca nu sunt la menstruatie happy
Deci acum depinde si de tine de organismul tau. Macar incearca baschetul!winking Poate te ajuta sa mai cresti catziva cm.
Succes!

| madagascar a răspuns:

Eu am 21 ani si 1. 58 cm, nu are nicio legatura menstruatia cu crescutul, ca sa afli c-am cat vei mai creste fa o medie intre inaltimea parintilor tai, tu vei avea pe undeva pe la mijloc, fa inot, baschet. daca parinti tai nu sunt inalti sa nu te astepti la minuni

| ikram a răspuns:

Sigur ca da, ai toate sansele sa mai cresti, mai ales daca si parintii tai sunt destul de inalti.

| klary a răspuns:

Incearca cura cu oua de prepelita crude

| nathalie a răspuns:

Ummm. pastilele de crestere sucksstraight face serios iti deregleaza organismul si nu fac nimic bun adica cunosc un tip care a luat pastile si nu cred ca vrei sa auzi continuareastraight face
daca te odihnesti si papi bine si mergi sa inoti in vacanta asta o sa cresti vreo 2-3 cm(cel putin eu asa patesc mereubig grin)
in plus honey, esti dulce asa micuta si draguta cum esti:X

| Aurelia_6050 a răspuns:

Sunt multe intrebari de acest gen pe TPU. Practica baschet sau volei... te ajuta sa cresti cu cativa cm. Si eu sunt in aceeasi situatie.

| johniy23 a răspuns:

Baschet, inot

| enya_2479 a răspuns:

Cel mai recomandat e sportul, am auzit ce cineva care a facut baschet pentru a se inalta happy

| Tigro explică:

Multumesc pentru raspunsuri big hug
pai, am facut balet 6 ani, cand eram mica.si apoi am facut dans.
asa.parintii mei sunt.thinking armm.mama are 1. 60 si tata are 1. 75.
as vrea totusi sa ajung la 1. 60 m.
[ mananc destul de variat.] nu stiu. m-ati sfatui sa iau niste pastile / medicamente / injectii de crestere?
am auzit tot felul de zvonuri despre ele. ba ca sunt bune, ba ca sunt daunatoare si iti pot deregla hormonii.
chiar nu mai stiu ce sa mai cred. straight face
pana la urma cred ma voi apuca de sport.
big grin

| sergiu_3776 a răspuns:

Nu exista exercitii pentru crestere in inaltime...doar daca nu joci baschet la greu... dar si pentru asa ceva e deja tarziu