| username_4595 a întrebat:

Hello girls! am 13 ani si mi-a venit ciclul acum o luna. dar luna asta imi intarzie de vreo 4 saptamani. este normal? stiu ca la inceput dureaza pana se regleaza dar mi se pare cam mult.as vrea sa aflu parerea fetelor care se confrunta tot cu aceasta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Buna! Sa nu te sperii e fff normal mai ales daca esti la inceput.De ce? Pentru ca mama mea si-a intrebat ginecologul cum trebuie sa fie ciclul la inceput si i-a zis ca pana la varsta de 15-16 ani nu trebuie sa fie lunar ca daca e lunar inseamna ca poti sa faci ovulatie [e o boala cred] deci sa nu te sperii. Ok? [am vreo sansa la fundita big grin?]

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal. Se considera ca intre prima si a doua menstruatie pot trece chiar 6 luni, fara sa fie o problema.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Daca tie ti se pare ca e cam mult, cele carora le intarzie cate 2-3 luni ce sa mai zica? Este normal. Stai linistita.

pa, pa.

| Psihologul a răspuns:

Nu sunt femeie, dar am citit mult la viata mea.
Menstruatia se regleaza in jur de 1 an 2 happy Nu te grabi, esti la inceput. E perfect normal.

| micki_6523 a răspuns:

Mie mi-a venit menstruatia acum un an pentru prima oara
dar pana luna asta pe 10 cand am facut un an, nu a mai curs nimicsad

nu am facut nimic in privinta asta desi eram ingrijorata

poate e la fel ca mine

.
ai grija!

pupici:*

| rebeccar63 a răspuns:

Buna. da este normal. mi-e prima oara mi-a venit ciclul acum 3 ani si dupa prima menstruatie mi-a intarziat doua luni de zile.calmeaza-te este ceva normal. te-am pupacit:*

| andreeaemmma a răspuns:

Este apsolut normal. La o colega de-a mea ea venit vara trecuta la inceput si dupaceea 3 luni nu ia mai venit. Eu am avut o luna pauza. Intra pe noifetele.ro ca sa afli mai multe despre menstruatie si altele!