| Andreea930 a întrebat:

Hello! Și-a făcut cineva detartraj? Doare? Eu aș vrea să îmi fac, am văzut că costă 200 lei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu doare, plus ca poti opta sa te dea cu un spray care iti va amorti acolo zona si nu vei simti.
La detrataj te vor durea putin gingiile dupa aceasta operatiune si vei simti o sensibilitate vreo 2 zile parca, este o operatiune care se recomanda sa se faca 1 data pe an.
As fi foarte atent /atenta la cabinetul pe care-l aleg si ca sculele utilizate (imi scapa acum termenul lor medical-stomatologic) sa fie sterile.
Chiar poti intreba de sterilitate (adica dezinfectare) caci este dreptul tau de pacient!
Mie nu imi este frica de absolut nicio interventie stomatologica, mi-a fost facute carii fara injectie sau spray de amortit de ca asa am ales eu, am alte 4 operatii chirurgicale in gura, fac detrataj de acesta care altii plang pe scaun pur si simplu, eu il fac razand DAR imi este frica de ceva! De "sfaraiciul" ala gros care cand ti-l baga in gura simti ca iti loveste in creier (iar nu stiu cum se cheama) si imi este teama de BOLILE care se pot transmite de la stomatolog, asta e cel mai urat lucru care se poate intampla, nu te speria nu cred ca mai exista inconstienti care sa nu sterilizeze sculele medicale intr-o etuva sau cu ultraviolete sau ce metode mai exista si practica fiecare.
Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, dar ne-a lasat prada bolilor ca si cum suntem mai jos pe scara ierarhica decat furnicile, asta n-am sa o pot intelege vreodata, daca eram putin asemanatori cu El, nimic nu trebuia sa ne atinga decat vointa Lui.
Asa ca cat traim pe Pamant trebuie sa avem mare grija, caci asa cum arata si mesajele de pe panourile acelea rutiere, zic ele ceva de genul Viata are prioritate, ai grija traiesti doar o data.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu e dureros iar procedura este si mai ieftină.

| alina2k18 a răspuns:

Da, eu imi fac destul de des, nu doare, doar un mic disconfort si pentru vreo 24-48 ore sensibilitate la lichide f reci, in cazul meu strict la dintii de jos.

| Bizon95 a răspuns:

De durut nu doare
dar e destul de neplacuta procedura
insa e ABSOLUT NECESARA pentru ca nu exista alta solutie sa dai jos tartrul care se formeaza mai devreme sau mai tarziu oricat te-ai spala pe dinti si care arata urat SI distruge dintii

insa 200lei e la un dentist de lux, eu am dat 100lei ultima oara

| Andreea930 explică (pentru Bizon95):

Unde ai dat 100 lei? De unde ești?

| Bizon95 a răspuns (pentru Andreea930):

Bucuresti happy
si a mai scris altcineva mai sus care a dat tot 100
iar un pret mai mare e in doua conditii:
1. cabinetul stomatologic e de super lux
2. este intr-un oras mic, unde nu sunt destui clienti, asa ca nu pot micsora preturile ca dau faliment

| Andreea930 explică (pentru Bizon95):

La ce clinică ai fost de costă doar 100 lei?

| Bizon95 a răspuns (pentru Andreea930):

In Bucuresti, Eurodent:
https://goo.gl/maps/vAZfuLK4fBXapKGY7

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare deloc, mergi linistita. e doar o senzatie incomoda uneori dar e suportabila.