| GreenBubble a întrebat:

Hello people!
Am tot avut o curiozitate de când ma știu, am tot cautat răspuns dar nu prea am găsit. M-am gândit sa pun întrebarea aici, poate e cineva care are mai multe cunoștințe despre asta.
De când ma știu eu am avut o repulsie față de carne/pește, efectiv nu am putut să mănânc aceste alimente. Am încercat să gust dar mi se face efectiv rău chiar dacă gustul în sine nu îmi displace. În familie nimeni nu a avut astfel de experiențe, toată lumea mănâncă toate tipurile de alimente fără probleme, ma rog după gusturile lor????, doar mama cât timp a fost însărcinată cu mine a avut aceeași problema, nu a putut sa mănânce carne/pește iar după a revenit la "normal". In vremea când eram foarte mică și au început sa îmi dea diferite mâncăruri, cum se face diversificarea, scuipam orice nu implica pește sau carne. ???? Pentru mama a fost un chin din punctul ăsta de vedere pentru ca toată familia mânca pește/carne pe când eu nici măcar nu puteam sa mănânc la masa cu ei de multe ori pentru ca efectiv mi se făcea rău doar când ii vedeam ca mănâncă peste/carne nici nu se putea pune problema sa mănânc din aceeași mâncare dacă conținea aceste alimente. Am aceeași problema într-o oarecare măsură și cu ouăle. Pot manca alimente care conțin ou cât de cât dar nu oul fiert/prajit/omletă sau în alte forme care implica doar oul????. Singurele alimente de natură animala cu care nu am avut o așa mare problemă au fost lactatele deși nu sunt mare fană.
Faptul ca nu pot manca aceste alimente nu pot spune ca îmi afectează viața în vreun fel sau îmi creează vreo problemă, eu sunt ok cu asta, e normal pentru mine. Este doar o curiozitate, dacă cineva are o experientă similară și știe mai multe detalii despre asta sau pur și simplu cineva care e mai informații despre subiect aș fi bucuroasă să aflu. Este a fi vegan sau vegetarian un stil de viață pe care îl alegi sau te poți naște pur și simplu vegetarian?
Thanks! ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu nu pot manca ciorba de peste, efectiv imi da o stare de voma cand o miros.Nu mananc ciorba nici mort.Doar supe, nu mananc ardei umplut, imi displace.Pot spune ca nu sunt pretentios la mancare.Dar ceva ma face sa nu mananc nici ciorba de burta, care multi se dau in vant dupa asa ceva, Eu numai de la miros ma apuca pandaliile, la fel si cu ciorba de peste.Eu le zic alor mei ca e mancare cu mortaciune in ea. Exact la fel miroase, ca si cand ar imbaia o mortaciune in ciorba laughing

| StrongHeart a răspuns:

Mananca ce vrei, ce iti place si ce te face sa te simti bine.
Nu te nasti vegan, e o prostie asta, e 100% alegerea ta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De când m-am născut organismul meu nu a tolerat proteina animala. Insa, nici părinții si nici medicii nu m-au încurajat sa devin vegetariana, desi ma simtiam bine atunci când renunțam la proteina animala. Pana in urma cu 23 de ani când am renunțat la carne, dar nerezolvand astfel problema, pana in urma cu 13 ani când am renunțat si la lapte si la oua. Se pare ca așa suntem programate sa trăim fara sa consumam proteina animala. Ma simt ca si când m-aș fi născut din nou. Se poate trai vegetarian total si cu o calitate a vieții mult mai buna decât a celor care consuma carne.

| Digikey a răspuns:

Esti vegana din nastere.
Eu sunt vegetarian de 15 ani si vegan de 2.

| Cksihja a răspuns:

Problema ta nu are legătură cu a fi vegetarian, e în mare o problemă medicală, eu de exemplu nu pot consuma alimente dulci pur și simplu mi se face greață. Problema mea are legătură cu glicemia iar a ta din câte am înțeles cu colesterolul pe care peștele și ouăle îl conțin în cantități mari. E doar o măsură de apărare a organismul care te împiedică să consumi alimente care îți pot face rău.