| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU.
Am 12 ani si 8 luni si inca nu mi.a venit prima menstruatie.
Am par pubian, si la subrat, am scurgeri de aproximativ 2 ani si am si sanii destul de mari.
Mi.e frica sa nu imi vina la scoala.
Cele mai multe colege de ale mele au cu toate ca eu sunt cea mai mare din clasa.
Ce pot sa fac ca sa fiu pregatita si poate sa o grabesc putin? Funda!:* (daca puteti, raspuns mai detaliat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

E firesc sa nu ai inca ciclu, nu-ti face probleme si nici nu te mai gandi cum sa provoci asta, nu e chiar o fericire. Daca iti este teama ca evenimentul se poate intampla la scoala, ai grija sa ai un mic absorbant cu tine in permanenta.Numai bine.happy

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, prima menstruatie este de obicei mai redusa cantitativ si, oricum, in prima zi vei pierde doar acteva picaturi de sange, insuficiente sa te patezi cu adevarat.
Nu poti grabi menstruatia si nici nu e cazul. Trebuie sa stii ca menstruatia poate veni, in mod normal, pana la 16 ani si e mai bine daca vine in jurul varstei de 14 ani (o venire ceva mai tarzie te protejeaza de cancerul de san)

| antimulte a răspuns:

Porti pantaloni de culoare inchisa, si ai mereu la tine un proteslip sau un tampon in ghiozdan.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

NU ai cum să "grăbeşti" venirea menstruaţiei!

Toate cele bune.

| Crucified a răspuns:

Frate şi dacă-ţi vine la şcoală care-i problema?straight face Poartă dracu nişte pantaloni negrii, nu colanţi.

| FoarteTareFrate a răspuns:

Stai chiil, eu am intr.a opta colega careia nu i.a venit si arata ca dracu, macar tu pari matura. Si mie mi.a venit la scoala, si chiar uneori ma trezesc ca o patesc la scoala laughing. Sa ai mereu un tampon la tine, sa stii ca simti cand iti vine, simti ca iti curge ceva... In plus nu te patezi ataaat de rau din prima, incearca sa nu te duci cu blugi albi daca te temi, mie mi.a venit la scoala si abia daca mi s.au patat chilotii laughing. In 5 secunde nu iti curge o cascada laughing). Sauuu ce zici sa tii o pereche de blugi de schimb un ghiozdanel? In caz de ceva nasol. Dar cel mai bine, un tampon la tine mereu, blugii nu foarte deschisi la culoare si daca simti ceva du.te la baie sa verifici dar nici sa fi paranoia, cum simti ceva gaaataa fuga in baia scolii, pot fi doar scurgeri normale sau imaginatia ta. Si multe au noroc sa le vina noaptea laughing. Mie la 10 ani mi.a venit, dimineata am vazut ceva pe chiloti...dar nu am crezut ca.i asta, nu ma asteptam. M.am dus la scoala in trening, ba chiar am facut sport, si simteam ceva acolo asa ca m.am dus la baie si ce sa vezi, mai mult ..roz. Nu era cum ma asteptam, o picatura mica si rosie, era ciudat si uite ca nu m.am patat deloc laughing. Daca ai par, ti.au crescut sanii si eventual de ceva vreme transipiri mai mult, fi pregatita cu un tampon mereu la indemana laughing. Si inca odata, nu iti curge chiar asa o cascada din prima stai chillhee hee. Nu te stresa, nu il poti grabii, atata timp cat arati ok nu inteleg de ce il vrei (unele fete nu se dezvolta pana nu le vine), e doar o pacoste. funda?

| SofiaAndreea a răspuns:

Nu poti face nimic, doar sa astepti! FUNDA?

| Aritzu2000 a răspuns:

Doamne laughing))))))))))))))))))))))))

| HrubanGustav a răspuns:

Iti pui OB