| Ilovemusicandchoco a întrebat:

.am o problema...stiu ca ar trebui sa i spun asta mamei dar nu prea stiu cum.Am 13 ani si inca nu am menstruatie, pe mine nu ma prea interseseaza acest subiect dar in ultima vreme foarte multe fete vorbesc despre acest subiec.Imi este frica sa mi vina si eu sa nu fiu "pregatita".Am aproape toate semnele ca ar putea sa mi vina adica:de jumate de an au cam inceput sa mi creasca sanii, m-am mai ingrasat la posterior, am par pubian dar nu am par la sub brat. Daca nu am par la sub brat poate sa mi vina? Sunt destul de nedezvoltata fata de unele colege de ale mele si mama mi-a spus ca i-a venit la 16 ani, dar totusi nu prea cred ca atunci o sa mi vina.Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| ydcgderimonxiiducbrn a răspuns:

Asta depinde de fiecare persoana. Sunt persoane dezvoltate si persoane mai putin dezvoltate. Si da menstruatia iti poate veni si fara sa ai par la sub brat. Eu am avut prima menstruatie acum 4 luni iar de atunci nu mi-a mai venit. Si dac te-ai ingrasat la posterior asta nu e un semn. Poate ai pus ceva kilograme si in zona acea s-a depus cel mai mult. Inainte de menstruatie vei avea crampe si scurgeri vaginale. Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mamei tale i-a venit la 16 ani, stai fara grija, ca tot pe la 16 ani iti vine si tie.
Parul pubian si cresterea sanilor nu determina si aparitia menstruatiei. Aia este alta mancare de peste si este strict legata de mostenirea genetica de la mama ta.

| RappaNow a răspuns:

Nu te mai îngrijora, atunci când se întâmplă. păi se întâmplă nu poți face ceva împrotriva asta. Îți recomand și a avea o Conversație mai deschisă cu mama ta. Baftă happy

| andreea2629unip a răspuns:

E mai bine sa discuți cu mama ta.