| LanaDelRayFan a întrebat:

Hello! Vreau sa stiu daca mai este cineva in situatia mea. Am aproape 21 de ani, dar nu sunt vaccinata impotriva HPV-ului... stiu ca este recomandat sa-l faci in perioada pubertatii, insa cand eram in gimnaziu si trebuia sa-l fac, nu m-au lasat parintii... acum vreau sa-l fac neaparat, credeti ca este prea tarziu? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala?
Daca ti-ai inceput-o atunci mergi si fa-ti un test complet HPV (sunt in jur de 200 de tulpini HPV si doar 6 din ele sunt cancerigene).
Retine: unele tulpini HPV - NU au semne pe corp sau simptome, dar apar la anlizele medicale.
Daca nu esti infectata, poti face vaccinul si la 40 de ani.

| LanaDelRayFan explică (pentru Violleta2022):

Off topic, imi poti spune te rog frumos cum decurge un consult ginecologic pentru o virgina? pentru ca as dori sa fac si un examen de secretie vaginala, multumesc!

| LanaDelRayFan explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult!

| mihai69 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Nu mai pune prea mult preț pe răspunsurile acestei 'persoane'.
Chestia cu "Daca esti deja infectata cu una sau mai multe tupilini HPV, atunci vaccinul este inutil." e din fericire falsă; chiar dacă ești cumva infectată (Doamne ferește!), vaccinul e eficient împotriva restului de tulpini pe care nu le ai deja.

| LanaDelRayFan explică (pentru mihai69):

Asa este, mersi frumos! Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu e prea târziu, mai ales dacă nu ți-ai început viața sexuală. Dar costă mult, la vârsta ta nu mai este gratuit.

| LanaDelRayFan explică (pentru mihai69):

Http://www.ms.ro/2019/11/15/vaccinarea-gratuita-antihpv/
de aici se intelege ca-l pot face gratuit si eu la medicul de familie, nu? multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Nu se înțelege de nicăieri din acea pagină că ar fi gratuit pentru fetele de peste 14 ani.
În fine, ulterior au extins vaccinarea gratuită până la vârsta de 18 ani: http://www.ms.ro/......la-18-ani/
Din păcate tu ai trecut de vârsta asta.

| LanaDelRayFan explică (pentru mihai69):

"Vaccinarea gratuită se va face începând din luna ianuarie 2020 în cabinetele medicilor de familie la fete cu vârsta cuprinsă între 11 și 14 ani care au solicitat in anii 2017 si 2018 vaccinarea la medicii de familie, inclusiv cele care au trecut de această vârstă dacă au solicitat." Dar acum ca am citit articolul de la tine, m-am lamurit, multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Tu în 2017 aveai mai mult de 14 ani, deci chiar dacă ai fi cerut atunci să te vaccinezi (dar nu apucaseși să și primești dozele), acum nu ai fi avut dreptul la vaccin GRATUIT (conform condițiilor menționate în acel articol).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Niciodata nu e prea tirziu. Buba e ca acum trebuie' sa scoti vreo 5-700 RON din buzunar pentru el...

| Yuoia a răspuns:

Poti sa-l faci.
Cand a aparut, l-au facut si femei de 40 de ani.
E recomandat cat mai devreme, pentru ca majoritatea fetelor isi incep viata sexuala prea devreme.