| ScândurăTeCheamăMăta a întrebat:

Help! sad.
Am o scurgere maro, maro de ieri. ce poate sa fie?
mentionez sa spun ca aveam o scrugere usor maronie cu 4-6 ore inainte de menstruatie.
Nu am intretinut relatii sexuale, si am menstruate de aproape un an. pana acum a ventit regulat [cu o zi doua in plus ]. dar acum mi-a intarziat aproape 2 saptamani.
ce sa fie? poate fi vorba de vreo dereglare hormonala?
Multumesc oricum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O dereglare hormonala destul de frecventa la fete tinere. Nu e cazul sa te ingrijorezi, daca problema se repeta, vei merge sa faci o ecografie,. dar deocamdata stai linistita.

| ScândurăTeCheamăMăta explică (pentru Brigaela):

dar. am o intrebare.
cam cat timp ma poate tine aceasta ''perioada''?

| Brigaela a răspuns (pentru ScândurăTeCheamăMăta):

Cam pana la doi ani de la prima menstra. Daca depaseste acest interval, vei merge la ginecolog pentru ecografie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este o dereglare hormonală, bea ceai de urzică.
Pa, pa.

| ScândurăTeCheamăMăta explică (pentru Legiuitoarea):

Pai daca o sa beau ceai de urzica o sa dispara acea chestie? laughing

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ScândurăTeCheamăMăta):

Bună.
Și de ce râzi? Ceaiul de urzică stimulează apariția menstrei că tot spui că a întârziat 2 săptămâni.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acea scurgere maronie este un simptom premenstrual, care apare ( în general ) cu 1-2 zile înainte de a veni menstruaţia.

Iar întârzierea de 2 săptămâni este relativ "normală", având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Având în vedere această secreţie maronie, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstra.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este doar o dereglare hormonală, este bine să consumi ceai de creţişoară, îţi reglează menstra natural.
Te pup!