| Lola200228 a întrebat:

Help.Am răcit. Gen Îmi curge nasul,am dureri de cap, nas înfundat și am stări de somnolenta. Vreau sa imi dați niște sfaturi, cum sa scap de răceala rapid și in mod natural fără medicamente căci sufăr de gastrită și nu am voie sa iau medicamente.
Voi de faceți când sunteți răciți? Dau funda. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dus fierbinte, ceaiuri cu lamaie si miere, supa de pui, ceapa, usturoi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Subscriu. Ceapa si usturoiul pot face minuni.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

Si ceaiul de ghimbir.

| ziftode a răspuns:

Te duci la doctor
daca nu cumva ai vaccin anti-gripal facut
atunci f. probabil ca e gripa nu raceala
mai ales daca ai si dureri musculare

insa, ca leac naturist, singura chestie care ajuta un cat de cat e vitamina C de 1g (1000mg) si zinc, in locul tau as lua 2 pe zi

| ibaal a răspuns:

Ceai si baie fierbinte!
Stai sub o pilota calduroasa! Bea si multe lichide (apa). Incearca sa dormi mai mult! Multa sanatate!

| Anaaaamariaa2350 a răspuns:

Buna! Inainte ee culcare, pune intr-un lighean apa fierbinte si 1/2 pumni de sare si stai cu picioarele, inspirand aburii, apoi incalta-te cu soseste si baga-te sub plapuma☺. Pentru dureri de gât amesteca un galbenus de ou cu miere si lapte fierbinte si bea-l? Pentru tuse, ceai de coji de ceapă(mie una nu-mi place?), încearcă să bei multe supe si ceaiuri cu muuuulta lămâie? Multă sănătate!?