| Lola200228 a întrebat:

Helpp. Am racit si vreau sa imi dati niste sfaturi. Cum sa scap de ea. Am nasul înfundat si respir pe gura, asta imi cauzează dureri in gât. În plus nu stiu daca e normal dar am pulsul mare. Este normal cand esti racit sa ai pulsul mare?
Voi cand sunteti raciti, cum va tratati?
Va rog sa imi răspundeți la ambele intrebari.
Dau funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu când mă apucă răceala(cam rar dar și când mă ia...) folosesc Sfatul medicului de familie e mai ok decât al meu, dar dacă ți groază poți încerca Theraflu(pe mine m-a pus pe picioare de la febră 38, dar ăsta-s eu, fiecare organism reacționează diferit la tratamente) timp de 2-3 zile(citește prospectul înainte de a-l utiliza), și apoi, dacă starea de sănătate nu ți se îmbunătățește, vrei sau nu trebuie să mergi la medicul de familie pentru un consult.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai in casa, bea mult ceai cald, indulcit cu miere de albine si zeama de lamaie.
Mananca supe de zarzavat sau pui ori mancaruri usoare (fara: prajeli, tocaturi, salamuri, grasimi, paste, pizza).
Dormi mai mult.

| TheDarkMita a răspuns:

Ceai de orice fel doar servit fierbinte.Preferabil cu miere si/sau lamaie.
Pulsul difera de la persoana si situatie, ma gandesc ca nu poate avea legatura cu raceala, esti doar mult prea panicat sau ceva.