| anonim_4396 a întrebat:

Cand cineva s-a nascut cu o fiere lenesa si in general mai are dureri in partea dreapta (dureri si de la ficat), nu e normal sa ii iasa ceva anormal si la analizele de sange (bilirubina sau TGP cu valori crescute sau scazute)? intreb pentru ca analizele ies mereu normale.

pentru durerile in partea dreapta care mai apar mai beau ceai de anghinare, mai iau un hepatoprotect, mai mananc un grapefruit si trec simptomele, dar cum nu respect anumite restrictii (prajeli, culcat tarziu, baut cafea, de exemplu) iar incep sa apara simptomele.

ce e de facut in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

TGP, TGO si bilirubinele sunt analize care privesc in mod direct ficatul, nu au treaba cu colecistul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am nascut cu asa ceva.
Nu iau toate pastilele pe care le iei tu si nici nu tin regim si ma simt ok.
Apropo, ficatul nu te doare, el transmite senzatii de rau in tot corpul.
''Prajeli''-ocazional mananc
''culcat tarziu''-am mereu de invatat asa ca orele mele de somn incep cam pe la 2-3 si se termina la 6-7, dar recuperez in weekend.
''baut cafea''-nu beau cafea
Da, ma mai simt uneori groaznic de rau, dar asta nu inseamna ca in permanenta sa simt asta ca o problema.
''ce e de facut in acest caz?''-
Nimic, nu trebuie decat sa stai linistita si sa mai mergi la doctor din cand in cand.