| anonim_4396 a întrebat:

HELP! Mi-a cazut termometrul cu mercur. Deci mi-a cazut intr-un vas de fier in care fierbeam apa si mercurul a ramas la fund... am aruncat apa cu tot cu mercur. Exista vreun risc? Vasul pot sa-l mai folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ymma a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa mai folosesti acel vas... daca fratele tau a atins direct mercurul trebuie sa se duca imediat la spital ca sa nu aiba hemoragii. daca nu a fost o atingere directa nu e nici o problema, eventual poate sa se spele pa maini

4 răspunsuri:
| vioricavio a răspuns:

Parerea mea e ca odata ce ai spalat bine vasul nu e nici un pericol. Nu stiu de ce aveti impresia ca mercurul din termometre e radioactiv. Credeti ca s ar mai baga mercur in termometre?

| anonim_4396 explică (pentru vioricavio):

Vasul in care mi-a cazut era din metal. Si era cu apa calduta. exista vreo sansa sa se fi evaporat? si inca cv fratele meu a atins bilutele acelea va pati ceva?

| HalloweenSamy a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu deoarece nu se stie cat mercur a ramas pe vasul respectiv si mercurul este cel mai toxic metat asa ca mai bine il arunci direct la tomberon

| Madalina9521345432 a răspuns:

Pune apa la fiert in acel vas de 3ori si cand aproape fierbe arunci apa, repeta asta de 3ori sa.fii sigur ca nu mai are treaba, funda?