| TPULion a întrebat:

Hernie inghinală sau...
Acum 2 luni am observat neintenționat o umflătură în partea stângă de jos a abdomenului, totuși nu i-am dat importanță. Acum 1 săptămână m-am uitat din nou la acea zonă și am observat din nou umflătura, care aparent a apărut și pe partea dreaptă (pe stânga este mai accentuată). Am început să mă interesez de hernie inghinală și cred că mi-am provocat simptome "mintale", pentru că am început să simt discomfort și rareori dureri în acele zone umflate. Nu fac efort de 3 ani, deoarece sufăr de lordoză lombară pe care o tratez de 1 an cu medicamente antiinflamatorii și de asemenea nu prea mă regăsesc în celelalte cauze de apariție a herniei. Umflăturile nu sunt deasupra zonei penisului, sunt oarecum pe banda chilotului înspre șold (și sunt umflături lungi, e ca și cum ar fi un nodul, care în capăt se umflă). Mă gândesc că pot fi ganglioni limfatici inghinali, deoarece am suferit recent infecții urinare (e.coli) care nu prea au fost tratate + am avut în trecut probleme cu colecistita și colonul iritabil, pot acestea să influențeze aceste umflături? Umflătura nu se face mai mare când tușesc, nu mă doare când mă aplec, dar dispare când mă așez în plan orizontal (întins).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar dispare când mă așez în plan orizontal (întins).
Deci, hernie.

| TPULion explică (pentru sadrian46):

Nu credeți că sunteți prea sigur pe răspunsul dumneavoastră? Orice umflătură înghinală nu reprezintă neapărat o hernie, astfel că mi s-a comunicat la consultul de la chirurgie generală, faptul că umflăturile sunt cauzate din cauza ganglionilor limfatici inghinali, care s-au inflamat.

| sadrian46 a răspuns (pentru TPULion):

Nu sunt prea sigur. Răspunsul ți s-a comunicat de către medici atunci.

| cristimihailov a răspuns:

Boss, asta-i caz medical

| MISLO a răspuns:

Și eu am avut hernie inghinala, m-am operat și după operație nu am mai avut treabă, mie mi se umfla pe partea stângă jos pe linia chilotului, doar când alergam sau făceam efort se umfla, du-te la un doctor să vadă ce ar putea fi, nu cred că ai hernie inghinala deoarece acea hernie doar la efort se umfla, ți s-a umflat la efort?

| TPULion explică (pentru MISLO):

Nu fac efort de 3 ani, deoarece am o lordoză lombară pe care o tratez de câteva luni, am evitat de fiecare dată să ridic greutăți, adică am fost mereu atent la aspectul asta, din cauza problemei lombare. Nu am încercat până acum să fac efort, doar am încercat să ridic o ganteră de 5 kg și n am simțit nimic, de asemenea, când merg nu simt nimic, mai de grabă când stau pe loc mai am parte uneori de discomfort. De la un timp încep să apară și unele arsuri la nivelul abdomenului superior, cât și inferior. de asta tot cred că nu e hernie. Cele 2 umflături sunt tot la nivelul chilotului, dar nu sunt sub formă de bob, sunt lungi gen. de la stânga la dreapta și nu sunt situate aproape de zona penisului...

| TPULion explică (pentru MISLO):

Plus că eu am umflată în mod permanent, doar când mă întind dispare (nu dispare în totalitate, mai rămâne puțin umflat), oricum umflătura în sine nu este atât de mare. Am citit pe net că în cazul în care hernia ar rămâne permanent umflată, ar fi hernie inghinală încarcerată, iar acolo specifica că trebuie să ai anumite simptome specifice deja, gen vărsături, febră. etc, simptome pe care eu nu le am...

| Dumitruionutz3 a răspuns (pentru MISLO):

După operație mai poți ridica greutăți mari?

| John321 a răspuns:

Salut.Teai operat? ce simptome ai avut când te-ai dus la medic?

| TPULion explică (pentru John321):

Salut, citeste mi ultima intrebare si o sa vezi acolo situatia.