| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, am observat ca de 3 zile am o umflatura cam de 2 cm pe partea inghinala pe stânga, am mai fost operată de hernie inghinala pe partea stânga acum 6 ani.
Si a-mi e teama sa nu am din nou, doar ca dâlma asta ce o am e mai sus decât dâlma ce o aveam atunci.
Iam arătat mamei, și mi-a zis ca am colici abdominali.
Nu ma doare umflatura, doar ca nu știu ce sa cred,
Sunt destul de speriată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Cu asta ma confrunt si eu acum. Si eu sunt si mai speriată, pe mine acea gâlmă ma doare foarte tare apăsând si pe picior durerea. Hernie sa fie? Tu tot asa te simțeai când ai fost operată? Te rog un rasp. Iti urez sănătate

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

E tot pe partea stânga?

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Lorena6879):

Daa, tot pe stânga e crying(

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Pe mine atunci m-a durut și mi se umfla și la osul pubian când făceam efort

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Acum nu ma doare dar dâlma aia e mai sus decât atunci

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Lorena6879):

Operația cum a decurs? Cat ai stat internată si in cât timp te poti recupera? App. înainte de a te opera erai si constipată?

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Am stat internata o săptămână și am fost anesteziat total, timpul de recuperare a fost de 1 luna și doua săptămâni.
După operație nu am avut voie sa mănânc ceva consistent, doar iaurt fără arome, iaurt natural.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Nu eram constipata

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Ție, ți se umfla cand tușești, sau când faci efort?
Si la osul pubian se umfla dacă faci efort?

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Lorena6879):

Mi se umfla mai mult dimineata inainte de a urina... după ce urinez nu se mai simte așa mare si tare dar durerea tot nu trece. Si ma doare cu tot cu picior

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Se umfla și la osul pubian pe stânga?

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Ai și grețuri?

| Lorena6879 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Dacă nu se umfla la osul pubian când tușești sau ridici ceva sau după c faci efort, nu ai hernie inghinala

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gâlmă. Hernie inghinală. Operație. Mama ta nu e medic.

| Lorena6879 a răspuns (pentru sadrian46):

Adică am hernie inghinala?

| sadrian46 a răspuns (pentru Lorena6879):

Este un punct de vedere exprimat de la distanță. Nu sunt medic. Acesta este un scenariu de mare probabilitate. Medicii sunt singurii autorizați să se exprime.

| mentholinks a răspuns:

Ca sa te calmezi ai putea sa mergi sa faci un ecograf.