| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Acum 2 luni mi-a venit menstruatia pe 28 si m-a tinut 5 zile (fiind prima data)
Luna asta mi-a venit pe 18 si cineva mi-a spus ca e dereglat si ca o sa-mi vina la 28 de zile luna viitoare( august).
Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana19928 a răspuns:

Din moment ce e neregulat NU prea poti determina data in care iti vine ciclul sau durata intregului ciclu menstrual, poate de ex sa dureze si 30 de zile un ciclu complet.

| Adelyna06 a răspuns (pentru Roxana19928):

Am pus intrebarea pentru ca saptamana viitoare ma duc la mare si nu stiu exact cand o sa imi vina...in timpul vacantei sau dupa

| Adelyna06 a răspuns (pentru Adelyna06):

Cred ca sunt si racita (stii la ce ma refer) si de aia mi-a venit la 21 de zile

| Roxana19928 a răspuns (pentru Adelyna06):

Nu ai de unde sa stii cand vine

9 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Daca luna trecuta ti a venit prima data, nu poti inca sa zici daca e regulat sau nu, daca vezi si ca peste 1-2 luni iti vine haotic, mergi la un ginecolog, poti fi si altii factorii nu neaparat o "raceala"

| IoanaFrancesca a răspuns:

E prima dată când ți-a venit? Așa am înțeles. Daca da, e normal sa îți vina fara să știi data anume în primele luni sau să se mai schimbe pe parcurs. Am auzit că sunt niște pastile care opresc menstruația o perioada, dar nu îți recomand să iei, se produc probabil multe în organism și dacă ești și în creștere, nu e in regulă. Poți însă să intri in mare așa, îți iei niste boxeri, nu pățești nimic. Eu din prima zi in care mi-a venit am avut ocazia sa merg la o balta (nefiind mare, piscina, etc) cu o prietena și m-am băgat cu tot cu blugi și tricou. amintiri frumoase happy tu faci cum consideri, eu îți spun din propriile experiențe. Am fost în astfel de situații, am intrat așa, fiind și apă sărată in unele locuri. recomandat e sa nu intri neapărat, dar nu poți să lași o problema să îți strice concediul.

| Adelyna06 a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Nu se face apa rosie?

| Adelyna06 a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

O sa merg si la un bazin...acolo e apa f limpede si imi e frica sa nu se faca rosie pentru ca eu am si un flux abundent

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Adelyna06):

La bazin nu intra in apa daca ai, s-ar putea înroși. In mare e altă treabă, acum poate nu îți vine in concediu

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Adelyna06):

La bazin, se face apa roșie. La mare, te duci într-un loc nu e atâta lume, plus că și când faci dus, se înroșește dar după apa clătește și nu se mai observa. in piscina nu e bine, atunci e problema, dar am auzit că sunt tampoane de introdus... sau ceva de genul, mai caută detalii despre ele, acum nu știu, nu am incercat niciodată.