| marrr a întrebat:

Heyhappy Am 13 ani, 1.70 inaltime si 48 de kg si as vrea sa ma mai ingras, adica sa capat "forme". Asta tine de mancare, de numarul meselor dintr-o zi sau doar de dezvoltare? Ce mancare sanatoasa ajuta la ingrasare?:p

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Decât să te îngrași mai bine practică un sport.
O alimentație sănătoasă este formată din fructe și legume proaspete, cereale, paste și pâine integrală, ceaiuri depurative, lactate și brânzeturi degresate, carne slabă de pui-vită-pește-curcan, ulei de măsline, ouă (1-2 pe săptămână), dulciuri de casă, sucuri fresh (naturale, nu siropuri), etc.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Dezvoltarea "formelor" feminine se finalizeaza in jurul varstei de 16 ani si e determinata de hormoni, nu de grasime. Probabil ca organismul tau a crescut rapid in inaltime si formele nu sunt inca evidente. Mananca sanatos si lasa-ti organismul sa se dezvolte normal, grasimea se va depune in timp.

| Dienuka a răspuns:

Cel mai probabil nu ti-a venit inca menstruatia. In general fetelor care sunt foarte slabe le vine un pic mai tarziu. Acele forme pe care le vrei tu au legatura cu o secretie mai mare de estrogen, care apare in aceasta perioada. Acesta este unul din hormonii feminini responsabili in dezvoltarea unei adolescente. Incearca sa practici un sport (cel mai indicat si sanatos este dupa parerea mea inotul) si sa mananci mese mici si dese, destul de consistente.
Bafta!

| Dienuka a răspuns:

Scuze. Am facut o presupunere, pentru ca in general la fetele slabe menstruatia poate sa apara mai tarziu. Daca totusi nu te mai ingrasi un pic, poti merge cu mama ta la un medic endocrinolog care iti va explica exact ceea ce se intampla. happy Oricum un sport te va ajuta.

| marrr explică:

@ dienuka, am menstruatie si chiar de peste doi anilaughing.

| Deea a răspuns:

Bananele

| ioana_7606 a răspuns:

Pai in primul rand consuma multe cereale iti garantez ca te vor ajuta, daca ai inaltimea asta ar trebui sa ai macar 53 de kilograme.
consuma cereale, produsele de fasst-food nu sunt bunewinking

| 11theo11 a răspuns:

Formele tin de dezvoltare... Dar daca vrei sa mai pui putin pe tine, cu alimente naturale, mananca lactate cu o cantitate mai mare de grasimi(lapte, branza, cascaval, iaurt, smantana etc), paine alba, banane, legume(pentru un plus de naturalete), dulciuri, de cateva ori pe saptamana(intr-o cantitate redusa, o ciocolata, 2.)si eventual carne, dar nu de porc, nu e asa sanatoasa...

| GuessWho a răspuns:

Draga.tot ceea ce tine de a avea forme este sa faci sport.cat mai mult. sport.
Cele 3 mese regulate + 2 gustari:X
Si esti in forma maximalove struck

| ApofissPapaya a răspuns:

Depinde, eu aproape oricat as manca nu ma ingras, daca vine o rafala calumea de vant ma ia pe sus, serios. Esti mai mare ca mine la inaltimewaiting. Cred ca ingrasatul va tine de mancare, daca mananci fast-food poate ca nu se va vedea acum, dar peste cativa ani...Succes!